abolicjonizm co to jest
Definicja abolicjonizm: zniesienia niewolnictwa, którego pocz. sięgają 1753 i 1775 (Towarzystwo za.

Czy przydatne?

Definicja Abolicjonizm

Co znaczy ABOLICJONIZM: amer. ruch na rzecz zniesienia niewolnictwa, którego pocz. sięgają 1753 i 1775 (Towarzystwo za Zniesieniem Niewolnictwa utworzone poprzez B. Franklina). Rozwijał się zwł. od czasów tak zwany odrodzenia rel. w latach 20. XIX w. Od 1830, kiedy W. Garrison założył pismo "The Liberator", przybrał rozmiary prawdziwej krucjaty przeciw niewolnictwu. W 1833 utworzono American Antislavery Society, intensywnie propagując zniesienie niewolnictwa. Ruch zorganizował również tak zwany kolejkę podziemną, a więc przemycanie zbiegłych z Południa USA niewolników do Kanady, gdzie niewolnictwo było zabronione. Działalność abolicjonistów pośrednio przyczyniła się do wybuchu wojny secesyjnej. Rezultatem ich nacisku była wydana w 1862 proklamacja o uwolnieniu niewolników w stanach, które przyłączyły się do Konfederacji, później XIII poprawka do konstytucji USA znosząca generalnie niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych (obowiązująca od 1865)
Słownik Arpadowie:
Co znaczy dyn. książąt i królów (od 1001) węg., panująca od początku państwa do 1301; nazwa od jej założyciela Arpada, pierwszego władcy Węgier w 889-907 abolicjonizm.
Słownik Arabowie:
Co znaczy posługująca się językiem arab., zamieszkiwali pierwotnie Płw. Arabski, w VII w. zjednoczeni poprzez islam rozpoczęli budowę potężnego państwa teokratycznego. Zapoczątkował je Mahomet, jednocząc do abolicjonizm.
Słownik Autonomia Palestyńska:
Co znaczy Palestyńczyków etapowo tworzony na terenach okupowanych poprzez Izrael opierając się na porozumienia izraelsko-palestyńskiego z 1993. W 1994 utworzono Radę Autonomii (namiastka rządu) a w 1996 po abolicjonizm.

Czym jest abolicjonizm znaczenie w Postać biografia A .

  • Dodano:
  • Autor: