ateny co to jest
Definicja Ateny: grecka w Attyce, odgrywały czołową rolę w Grecji, zwł. w V-IV przed naszą erą; po.

Czy przydatne?

Definicja ATENY

Co znaczy ATENY: w staroż. polis grecka w Attyce, odgrywały czołową rolę w Grecji, zwł. w V-IV przed naszą erą; po zjednoczeniu Attyki w około XIII przed naszą erą monarchia, a od pocz. I tys. przed naszą erą kraj arystokratyczne - rządzili archonci i areopag. Władzę arystokracji etapowo poddawano kontroli między innymi w toku reform w 621 p.n.e ( Drakon), a w dalszym ciągu reform Solona. Początkowo nie zlikwidowało to napięć społ., co umożliwiło przejęcie władzy tyranom z rodu Pizystratów. Obalenie tyranii bezpośrednio poprzedziło reformy Klejstenesa z 508 przed naszą erą otwierające moment ustroju demokr. w dziejach A. ( demokracja ateńska). Na czele władzy stało od tego momentu zebranie ludowe i Porada Pięciuset, a pośród urzędów kolegium strategów. A. odegrały najważniejszą rolę w wojnach perskich, zapewniając sobie po ich zakończeniu hegemonię w Grecji ( Ateński Związek Morski I). Zbiegło się to z postępem demokracji, rozkwitem kultury, edukacji i sztuki, tak zwany złoty wiek Peryklesa ( Perykles). Rozbudowano wówczas Akropol ze wspaniałymi świątyniami i ołtarzami ( Partenon, Erechtejon) i rzeźbami Fidiasza; w okolicy kamiennego teatru Dionizosa zbudowano jedyny dla tego okresu kryty budynek poświęcony dla widowisk - Odeon. Przeciw przewadze Aten wystąpiła Sparta i jej sojusznicy ( wojna peloponeska). Po klęsce w 404 przed naszą erą podjęto próby obalenia demokracji, lecz ostatecznie do tego nie doszło. A. podjęły odbudowę pozycji w świecie gr. i wystąpiły przeciw hegemonii Sparty ( Ateński Związek Morski II). A. nie osiągnęły dawnej pozycji polit., z kolei bez wątpienia wiodły prym w kulturze ( Platon, Demostenes, Arystoteles, Akademia Platońska, Likejon). W dalszym ciągu utraciły niezależność po wojnach z Macedonią ( bitwa pod Cheroneją) i weszły w skład Związku Korynckiego z królem Macedonii na czele. Od 146 przed naszą erą weszły w skład imperium rzym. Po aktywnym poparciu króla Pontu walczącego z Rzymem zostały złupione w 86 przed naszą erą Pozycję w kulturze utrzymały do VI w. n.e
Co znaczy Apartheid:
Porównanie segregacji rasowej w Republice Południowej Afryki, ograniczający prawa kolorowej ludności tego państwie, wprowadzony po wyborach powszechnych w 1948 poprzez ustawę. Potępiony rezolucją ONZ w 1961, a ateny co znaczy.
Krzyżówka Autonomia:
Dlaczego szerokie uprawnienia samorządowe danego terytorium w obrębie jakiegoś państwa ateny krzyżówka.
Co to jest Albert:
Jak lepiej 1312, w 1311 organizator i lider buntu niem. mieszczaństwa Krakowa i innych miast Małopolski przeciw Władysławowi Łokietkowi. Celem stłumionego buntu było najprawdopodobniej wprowadzenie na tron ateny co to jest.
Słownik Animizm:
Kiedy przypisywana religiom pradziejowym i dzisiejszym ludom, które trwają na niskim etapie rozwoju cywilizacyjnego. Animizm bazuje na wierze w obecność duchów i dusz w całym świecie przyrody: ludziach ateny słownik.
Czym jest August:
Od czego zależy tytuł noszony poprzez cesarzy rzym. w staroż. nawiązując do przydomka nadanego Oktawianowi ( Oktawian August) poprzez senat w 27 przed naszą erą, gwarantującego mu cześć religijną ateny czym jest.

Czym jest Ateny znaczenie w Postać biografia A .

  • Dodano:
  • Autor: