dioklecjan co to jest
Definicja Dioklecjan: w miejsce pryncypatu wprowadził na drodze reform dominat - mechanizm władzy.

Czy przydatne?

Definicja Dioklecjan

Co znaczy DIOKLECJAN: 284-305 cesarz rzym.; w miejsce pryncypatu wprowadził na drodze reform dominat - mechanizm władzy, gdzie król stawał się absolutnym panem (z łaciny dominus). Prześladował chrześcijan (zwł. w 303-304), tłumił bunty wewn., powstrzymał inwazje barbarzyńców i Persów. Kluczową reformą mechanizmu władzy za D. było wprowadzenie tak zwany tetrarchii, a więc wspólnych rządów czterech cesarzy: 2 starszych z tytułem augustów i towarzyszących im młodszych z tytułem cezarów. Po 20 latach starsi cesarze mieli abdykować na rzecz młodszych, ci zaś mieli dobrać sobie nowych cezarów. Odpowiednio z tą zasadą D. abdykował w 305, co nie zlikwidowało jednak niebezpieczeństwa pojawienia się uzurpatorów. Wkrótce doszło z tego powodu do walk wewn., którym kres położył Konstantyn Ogromny
Słownik Dante Alighieri:
Co znaczy najwybitniejszy wł. pisarz, w genialnej Boskiej Komedii zawarł średniow. wizję świata dioklecjan.
Słownik Depesza Emska:
Co znaczy Ems poprzez króla prus. Wilhelma I (dotycząca obsadzenia tronu hiszpańskiego - pod wpływem króla prus. książę Hohenzollern-Sigmaringen zrezygnował z kandydowania do tronu Hiszpanii) do Bismarcka i dioklecjan.
Słownik Dominikanie, Bracia Kaznodzieje:
Co znaczy zakon żebrzący, założony w Kościele katol. poprzez św. Dominika Guzmana w 1216 w celu przeciwstawienia się albigensom (nurtowi heretyckiemu w pd. Francji w XII-XIV), ma gałąź męską i żeńską; d dioklecjan.

Czym jest Dioklecjan znaczenie w Postać biografia D .

  • Dodano:
  • Autor: