dioklecjan co to jest
Definicja Dioklecjan: w miejsce pryncypatu wprowadził na drodze reform dominat - mechanizm władzy.

Czy przydatne?

Definicja Dioklecjan

Co znaczy DIOKLECJAN: 284-305 cesarz rzym.; w miejsce pryncypatu wprowadził na drodze reform dominat - mechanizm władzy, gdzie król stawał się absolutnym panem (z łaciny dominus). Prześladował chrześcijan (zwł. w 303-304), tłumił bunty wewn., powstrzymał inwazje barbarzyńców i Persów. Kluczową reformą mechanizmu władzy za D. było wprowadzenie tak zwany tetrarchii, a więc wspólnych rządów czterech cesarzy: 2 starszych z tytułem augustów i towarzyszących im młodszych z tytułem cezarów. Po 20 latach starsi cesarze mieli abdykować na rzecz młodszych, ci zaś mieli dobrać sobie nowych cezarów. Odpowiednio z tą zasadą D. abdykował w 305, co nie zlikwidowało jednak niebezpieczeństwa pojawienia się uzurpatorów. Wkrótce doszło z tego powodu do walk wewn., którym kres położył Konstantyn Ogromny
Słownik Dreyfus Alfred:
Co znaczy pochodzenia żyd., kapitan sztabu generalnego; w 1894 aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Niemiec i skazany na dożywotnie zesłanie do kolonii karnej. Wydobycie na jaw machinacji dioklecjan.
Słownik Dogmatycy:
Co znaczy Polsce jednej z frakcji walczących o wpływy i władzę w PZPR, zwł. w latach 50. Gromadziła ona bezkrytycznych zwolenników budowy realnego socjalizmu w PRL na wzór ZSRR dzięki sprawdzonych dioklecjan.
Słownik Demilitaryzacja:
Co znaczy likwidacja potencjału militarnego na ustalonym terytorium, na przykład jedna z głownych uchwał konferencji poczdamskiej ogłoszonych 2 VIII 1945 zakładała rozbrojenie Niemiec dioklecjan.

Czym jest Dioklecjan znaczenie w Postać biografia D .

  • Dodano:
  • Autor: