habsburgowie co to jest
Definicja Habsburgowie: obejmująca trony w różnych państwach euro. od 1273 do poł. XVIII w., a w.

Czy przydatne?

Definicja Habsburgowie

Co znaczy HABSBURGOWIE: dynastia niem. obejmująca trony w różnych państwach euro. od 1273 do poł. XVIII w., a w dalszym ciągu jako dyn. habsbursko-lotaryńska do 1918. Założycielem dyn. H. był Rudolf Habsburg, od 1273 władca niem. Od 1282 H. panowali w Austrii i Styrii, od 1526 trwale w Czechach i na Węgrzech, od końca XV w. w Niderlandach, a od pocz. XVI w. w Hiszpanii i jej koloniach, Neapolu, Sycylii, Sardynii i Mediolanie. W 1. poł. XVI w. (za Maksymiliana I i Karola V) stanowili najpotężniejszą dynastię w ówczesnym świecie, nie mniej jednak trony obejmowali normalnie dzięki małżeństwom, a nie wojnom. W ich rękach pozostawała w 1438-1806 godność Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W 1700 wygasła hiszpańska linia H. Po Zgonu Karola VI w Austrii (1740), jego córka Maria Teresa wyszła za mąż za księcia Lotaryngii. Od wstąpienia na tron ich syna Józefa II (1765) zaczęto dynastię nazywać habsbursko-lotaryńską. Ostatni cesarz tej dynastii, Karol I, zrezygnował z tronu w XI 1918
Słownik Hall Aleksander:
Co znaczy polityk związany z Solidarnością od 1980. Bliski współpracownik T. Mazowieckiego, a w dalszym ciągu przywódca Partii Konserwatywnej. Jeden z założycieli i liderów Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego w habsburgowie.
Słownik Hlond August:
Co znaczy poznański i gnieźnieński, prymas Polski, 1927 kardynał, 1946-48 arcybp gnieźnieński i warszawski, w trakcie wojny między innymi w Rzymie, w 1945 wrócił do państwie. Zwolennik rozumnej ugody z nową habsburgowie.
Słownik Hoffmanowa Klementyna Z Tańskich:
Co znaczy zwolenniczka umiarkowanych reform w wychowaniu dziewcząt; autorka powieści i poradników wychowawczych, gdzie propagowała edukację w duchu patriotycznym i praktycznym; od 1832 na emigracji we Francji habsburgowie.

Czym jest Habsburgowie znaczenie w Postać biografia H .

  • Dodano:
  • Autor: