habsburgowie co to jest
Definicja Habsburgowie: obejmująca trony w różnych państwach euro. od 1273 do poł. XVIII w., a w.

Czy przydatne?

Definicja Habsburgowie

Co znaczy HABSBURGOWIE: dynastia niem. obejmująca trony w różnych państwach euro. od 1273 do poł. XVIII w., a w dalszym ciągu jako dyn. habsbursko-lotaryńska do 1918. Założycielem dyn. H. był Rudolf Habsburg, od 1273 władca niem. Od 1282 H. panowali w Austrii i Styrii, od 1526 trwale w Czechach i na Węgrzech, od końca XV w. w Niderlandach, a od pocz. XVI w. w Hiszpanii i jej koloniach, Neapolu, Sycylii, Sardynii i Mediolanie. W 1. poł. XVI w. (za Maksymiliana I i Karola V) stanowili najpotężniejszą dynastię w ówczesnym świecie, nie mniej jednak trony obejmowali normalnie dzięki małżeństwom, a nie wojnom. W ich rękach pozostawała w 1438-1806 godność Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W 1700 wygasła hiszpańska linia H. Po Zgonu Karola VI w Austrii (1740), jego córka Maria Teresa wyszła za mąż za księcia Lotaryngii. Od wstąpienia na tron ich syna Józefa II (1765) zaczęto dynastię nazywać habsbursko-lotaryńską. Ostatni cesarz tej dynastii, Karol I, zrezygnował z tronu w XI 1918
Słownik Hermes:
Co znaczy w mitol. gr. bóg podróży, dróg; opiekun kupców, pasterzy; boski posłaniec (na przykład Zeusa) przedstawiany w formie młodzieńca w kapeluszu i sandałach ze skrzydełkami habsburgowie.
Słownik Hus Jan:
Co znaczy rektor uniwersytetu w Pradze, kaznodzieja i reformator rel., zwolennik poglądów Wiklefa, pod zarzutem herezji spalony na stosie w trakcie soboru w Konstancji. Zobacz także husytyzm habsburgowie.
Słownik Homo Erectus:
Co znaczy wyprostowany , odmiennie pitekantrop, przed około 1 mln lat żył w niewielkich ekipach w schroniskach naturalnych albo szałasach, używał ognia; zajęcia: myślistwo i zbieractwo, udoskonalił narzędzia habsburgowie.

Czym jest Habsburgowie znaczenie w Postać biografia H .

  • Dodano:
  • Autor: