jugosławia co to jest
Definicja Jugosławia: XII 1918 jako Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców , lecz obejmujące także.

Czy przydatne?

Definicja JUGOSŁAWIA

Co znaczy JUGOSŁAWIA: kraj proklamowane 1 XII 1918 jako "Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców", lecz obejmujące także Bośnię i Hercegowinę, Macedonię i Kosowo. Od 1929 rządzone dyktatorsko poprzez króla Aleksandra, zmiana nazwy na "Jugosławia". Zaatakowane poprzez Niemcy, Włochy i Bułgarię, po kapitulacji 17 IV 1941 zlikwidowane, a jego teren podzielony. W okresie wojny teren walk partyzanckich gł. prowadzonych poprzez siły komunist. pod przywództwem Józefa Broz-Tito; 29 XI 1945 obalenie monarchii i proklamowanie komunist. Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii z prezydentem J. Tito na czele. Od 1948 J. potępionego poprzez Stalina Tity odsuwa się od innych krajów komunist. i zaczyna współpracę gosp. i wojsk. z Zachodem, a polityczną w ekipie tak zwany krajów niezaangażowanych. Po Zgonu Tity kraj to uległo osłabieniu, a od 1989 stopniowej dezintegracji. W 1991 Słowenia i Chorwacja proklamowały niepodległość. Musiały ją jednak wywalczyć zbrojnie. 1992 proklamowanie niepodległości Bośni i Hercegowiny, co jednak doprowadziło do wojny także na tym terenie. Przy idei związku pozostały jedynie Serbia, Czarnogóra i część Bośni, założyciele tak zwany Trzeciej Jugosławii na konferencji w Belgradzie 3 I 1992
Słownik "Jesień Ludów":
Co znaczy wydarzenia w państwach bloku komunist. u schyłku 1989, prowadzące do odzyskania niezależności wobec ZSRR, a łączące się przeważnie z odsunięciem komunistów od władzy jugosławia co to jest.
Słownik Jaroszewicz Piotr:
Co znaczy komunist., od 1944 w PPR, a w dalszym ciągu w PZPR. Pełnił sporo wysokich stanowisk w PRL. Wieloletni wicepremier. W latach 1970-80 premier. Zamordowany w trakcie napadu na jego dom w Warszawie jugosławia definicja.
Słownik Johnson Lyndon:
Co znaczy latach 1963-68. Przedtem znany polityk partii demokr., od 1953 przywódca frakcji tej partii w Senacie. Kandydował na urząd wiceprezydenta USA u boku J.F. Kennedy'ego. Po jego zabójstwie 22 XI 1963 jugosławia co znaczy.

Czym jest Jugosławia znaczenie w Postać biografia J .

  • Dodano:
  • Autor: