jugosławia co to jest
Definicja Jugosławia: XII 1918 jako Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców , lecz obejmujące także.

Czy przydatne?

Definicja Jugosławia

Co znaczy JUGOSŁAWIA: kraj proklamowane 1 XII 1918 jako "Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców", lecz obejmujące także Bośnię i Hercegowinę, Macedonię i Kosowo. Od 1929 rządzone dyktatorsko poprzez króla Aleksandra, zmiana nazwy na "Jugosławia". Zaatakowane poprzez Niemcy, Włochy i Bułgarię, po kapitulacji 17 IV 1941 zlikwidowane, a jego teren podzielony. W okresie wojny teren walk partyzanckich gł. prowadzonych poprzez siły komunist. pod przywództwem Józefa Broz-Tito; 29 XI 1945 obalenie monarchii i proklamowanie komunist. Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii z prezydentem J. Tito na czele. Od 1948 J. potępionego poprzez Stalina Tity odsuwa się od innych krajów komunist. i zaczyna współpracę gosp. i wojsk. z Zachodem, a polityczną w ekipie tak zwany krajów niezaangażowanych. Po Zgonu Tity kraj to uległo osłabieniu, a od 1989 stopniowej dezintegracji. W 1991 Słowenia i Chorwacja proklamowały niepodległość. Musiały ją jednak wywalczyć zbrojnie. 1992 proklamowanie niepodległości Bośni i Hercegowiny, co jednak doprowadziło do wojny także na tym terenie. Przy idei związku pozostały jedynie Serbia, Czarnogóra i część Bośni, założyciele tak zwany Trzeciej Jugosławii na konferencji w Belgradzie 3 I 1992
Słownik Języki Semickie:
Co znaczy stosowane poprzez Semitów; w staroż. między innymi języki akadyjski, hebrajski, kananejski, aramejski; współcześnie języki arabskie, hebrajski, jeden z języków etiopskich jugosławia.
Słownik Joanna D' Arc Św., Zwana Dziewicą Orleańską:
Co znaczy Francji z czasów wojny stuletniej. Pobożna chłopka uznała, Iż słyszy głosy, które nakazują jej wyzwolić ojczyznę spod panowania z angielskiego: W 1429 dopuszczona przed oblicze króla Francji Karola jugosławia.
Słownik Józefinizm:
Co znaczy polityka kościelna cesarza Józefa II prowadząca do ścisłego podporządkowania Kościoła katol. władzy świeckiej przez utworzenie państwowych seminariów duchownych, kontrolę bull papieskich, likwidację jugosławia.

Czym jest Jugosławia znaczenie w Postać biografia J .

  • Dodano:
  • Autor: