konfederacja co to jest
Definicja konfederacja: krajów mający wspólne nie wszystkie organy władzy; na przykład w okresie II.

Czy przydatne?

Definicja Konfederacja

Co znaczy KONFEDERACJA: 1. związek kilku krajów mający wspólne nie wszystkie organy władzy; na przykład w okresie II wojny świat. projektowano na przykład konfederację pol.-czechosł.; 2. w Europie Środk. od XIV w. związek zawarty razem albo oddzielnie poprzez rycerstwo, miasta i duchowieństwo w celu obrony swobód, bezpieczeństwa publicznego i tym podobne; 3. w Polsce XVI-XVIII w. związek szlachty zawiązany w obronie albo przeciw królowi mający wybierane władze. W momencie bezkrólewia zawiązywano k. dla zapewnienia bezpieczeństwa państwu. Sejm konwokacyjny zwoływany poprzez prymasa był skonfederowany; 4. w Rzeczypospolitej związek zawiązany poprzez nieopłacone wojsko domagające się wypłaty żołdu; 5. powszechnie stosowany skrót określający powstałe w 1861 r. na pd. USA nowe kraj Skonfederowane Stany Ameryki Północnej. Zobacz także: wojna secesyjna
Słownik Karol I:
Co znaczy Szkocji od 1625 (dyn. Stuartów). Wzorem ojca Jakuba I zmierzał do wzmocnienia władzy władca., na podstawie Kościele anglikańskim i wprowadzanych bez zgody parlamentu podatkach. W 1640 zmuszony do konfederacja.
Słownik Kropotkin Pietr Aleksiejewicz:
Co znaczy teoretyk anarchizmu komunistycznego, geograf. W młodości jako oficer badał Syberię. Później pod wpływem M. Bakunina i narodników. Od 1876 na emigracji agitował za anarchizmem. Wydawał w Szwajcarii konfederacja.
Słownik Karol Wielki:
Co znaczy 768, władca Longobardów od 774 i cesarz od 800, najwybitniejszy z dyn. Karolingów, syn Pepina Małego. Zapewnił największy postęp terytorialny państwu Franków włączając do niego: w 774 ziemie konfederacja.

Czym jest konfederacja znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: