konsul co to jest
Definicja konsul: najwyższy urzędnik w dobie republiki wybierany od momentu wypędzenia królów (509.

Czy przydatne?

Definicja Konsul

Co znaczy KONSUL: 1. w staroż. Rzymie najwyższy urzędnik w dobie republiki wybierany od momentu wypędzenia królów (509 przed naszą erą). Powoływano dwóch konsulów, początkowo sprawowali niepodzielną władzę, później już tylko wojsk. K. zwoływali zebranie ludowe i posiedzenia senatu. U schyłku republiki konsulowie po zakończeniu kadencji otrzymywali namiestnictwa prowincji jako prokonsulowie; w cesarstwie k. pozostał tytułem honorowym; 2. gmina miejska; 3. stanowisko państwowe w Republice Franc. od zamachu Napoleona Bonaparte 1799 konsulat; 4. w dyplomacji przedstawiciel mający chronić swoich obywateli i reprezentować interesy państwie macierzystego na terenie obcego państwa
Słownik Klaus Vaclav:
Co znaczy premier Czech 1 I 1993-97, przywódca Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Znany jako znakomity ekonomista zapewnił w pierwszych latach rządów stabilność ekon. Czech. Po utracie władzy obciążany konsul.
Słownik Konfederacja Targowicka:
Co znaczy 1792 poprzez pol. opozycjonistów Konstytucji 3 maja w Petersburgu, a ogłoszona 14 V 1792 w pogranicznym miasteczku Targowica. Jej artystami byli Szczęsny Potocki, Seweryn Rzewuski i Franciszek konsul.
Słownik Konfederacja:
Co znaczy krajów mający wspólne nie wszystkie organy władzy; na przykład w okresie II wojny świat. projektowano na przykład konfederację pol.-czechosł.; 2. w Europie Środk. od XIV w. związek zawarty razem albo konsul.

Czym jest konsul znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: