kozacy co to jest
Definicja kozacy: od XVI w. początkowo bractwa żołnierskie powstałe na pogranicznych obszarach.

Czy przydatne?

Definicja Kozacy

Co znaczy KOZACY: 1. We wsch. Europie od XVI w. początkowo bractwa żołnierskie powstałe na pogranicznych obszarach Litwy, Polski, Moskwy i Turcji zakładane w celu obrony przed Tatarami. Od końca XVI w. k. zaporoscy i dońscy organizowali rabunkowe wyprawy na posiadłości tur. K. uważali się za ludzi wolnych i rodzaj stanu rycerskiego. Organizacja wewn. była demokr. W Moskwie i Rosji carskiej do 1917 r. traktowano k. jako odrębną kategorię ludności wolnej powoływanej do służby w jednostkach kozackich (k. dońscy, jaiccy, kubańscy, uralscy). 2. W Rzeczypospolitej w XVI-XVIII w. rodzaj jazdy średniozbrojnej autoramentu nar., od poł. XVII w. uzbrojonej w muszkiety, pistolety, szable, łuki i rohatyny i wyposażonej w kolczugi i misiurki
Słownik Koloseum:
Co znaczy staroż. amfiteatru wzniesionego w Rzymie w 80 n.e. poprzez cesarzy z dyn. Flawiuszów (stąd zw. także Amfiteatrem Flawiuszów). Wspaniała budowla, której ruiny istnieją do dziś, mogła pomieścić około kozacy.
Słownik Krzywicki Ludwik:
Co znaczy ekonomista, działacz społ. i oświatowy; w latach 1884-85 w Lipsku, Zurychu i Paryżu, studiował ekonomię i antropologię; czł. zagranicznych kół I Proletariatu, od 1888 wykładowca tajnego warsz. Uniw kozacy.
Słownik Krasiński Zygmunt:
Co znaczy pol. pisarz, dramatopisarz romantyczny, jeden z trzech ogromnych wieszczów XIX w.; autor Nie-Boskiej komedii kozacy.

Czym jest kozacy znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: