królewszczyzny co to jest
Definicja królewszczyzny: dobra ziemskie należące do króla. Oddawanie k. magnaterii w dzierżawę.

Czy przydatne?

Definicja Królewszczyzny

Co znaczy KRÓLEWSZCZYZNY: w dawnej Polsce dobra ziemskie należące do króla. Oddawanie k. magnaterii w dzierżawę albo darowiznę wzbudziło opór średniej szlachty ( ruch egzekucyjny) z racji na drastycznie zwiększającą się rozpiętość majątkową pomiędzy tymi warstwami społeczeństwa. Nareszcie XVI w. w wyniku żądań szlachty k. podzielono na tak zwany dobra stołowe (ekonomie), poświęcone na potrzeby króla, i dobra państwowe (koronne), nadal nazywane k., z których dochód szedł na obronność państwie
Słownik Kunicki Stanisław:
Co znaczy czł. Narodnej Woli i I Proletariatu; działał w Petersburgu, Warszawie i Paryżu; IX 1883-VII 1884 lider partii; zwolennik akcji terrorystycznych wobec tajnej policji, prowokatorów i urzędników królewszczyzny.
Słownik Komunizm:
Co znaczy głosząca idee budowy społeczeństwa egalitarnego, gdzie zostaje zniesiona własność prywatna i co za tym idzie, podział na klasy społ. Artystą tej koncepcji był filozof K. Marks, który sformułował królewszczyzny.
Słownik Kokanda:
Co znaczy emirat w Azji Środk. powstały w XVI w. na ruinach imperium Tamerlana. Szczyt rozkwitu osiągnął w XVIII w. W 1876 r. zlikwidowany poprzez Rosję, która zajęła jego ziemie. Dziś na terenie Uzbekistanu królewszczyzny.

Czym jest królewszczyzny znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: