magnateria co to jest
Definicja magnateria: nazywać w nie wszystkich krajach Europy Środk. i Wsch. (Polska, Czechy, Węgry.

Czy przydatne?

Definicja Magnateria

Co znaczy MAGNATERIA: tak przyjęło się nazywać w nie wszystkich krajach Europy Środk. i Wsch. (Polska, Czechy, Węgry) w XVI-XVII w. najwyższą i najbogatszą warstwę szlachty. W Polsce zwykło się za magnata uważać osobę posiadającą przynajmniej 10 wsi, najlepiej w zwartym majątku latyfundium, zasiadającą w senacie, pochodzącą z rodz. albo rodu mającego kilkupokoleniowe tradycje senatorskie. Magnat musiał posiadać wpływy polit. na dworze monarszym i przewodzić szlachcie któregoś z regionów. Nieodzowne było utrzymanie dworu nawet z prywatnym wojskiem, rzeszy klientów i prowadzenie wystawnego trybu życia. Dla nie wszystkich historyków Polska XVIII w. stanowiła rzeszę luźno związanych państewek magnackich
Słownik Marks Karol Właśc. Marx Karl:
Co znaczy ekonomista; wspólnie z F. Engelsem stworzył teorię materializmu dialektycznego i historycznego i teorię socjalizmu naukowego; w latach 1842-43 red. Gazety Reńskiej ; razem z Engelsem na zlecenie magnateria.
Słownik Manieryzm:
Co znaczy pomiędzy odrodzeniem a barokiem powstały około 1520, a rozwijający się gł. w XVI w. Celem doskonałość, lecz typowa także tajemniczość, zagadkowość. Przedstawiciele: El Greco, Parmigianino, A magnateria.
Słownik Millenerzy:
Co znaczy organicznej działający w Królestwie Pol. w latach1858-63, dążyli do rozszerzenia autonomii, chcieli równych praw dla mieszczan i uwłaszczenia chłopów, sprzeciwiali się wybuchowi stworzenia magnateria.

Czym jest magnateria znaczenie w Postać biografia M .

  • Dodano:
  • Autor: