magnateria co to jest
Definicja magnateria: nazywać w nie wszystkich krajach Europy Środk. i Wsch. (Polska, Czechy, Węgry.

Czy przydatne?

Definicja Magnateria

Co znaczy MAGNATERIA: tak przyjęło się nazywać w nie wszystkich krajach Europy Środk. i Wsch. (Polska, Czechy, Węgry) w XVI-XVII w. najwyższą i najbogatszą warstwę szlachty. W Polsce zwykło się za magnata uważać osobę posiadającą przynajmniej 10 wsi, najlepiej w zwartym majątku latyfundium, zasiadającą w senacie, pochodzącą z rodz. albo rodu mającego kilkupokoleniowe tradycje senatorskie. Magnat musiał posiadać wpływy polit. na dworze monarszym i przewodzić szlachcie któregoś z regionów. Nieodzowne było utrzymanie dworu nawet z prywatnym wojskiem, rzeszy klientów i prowadzenie wystawnego trybu życia. Dla nie wszystkich historyków Polska XVIII w. stanowiła rzeszę luźno związanych państewek magnackich
Słownik Mekka:
Co znaczy święte miasto islamu na Płw. Arabskim, zobacz Mahomet; Kaaba magnateria.
Słownik Mecenas:
Co znaczy arystokrata rzym., doradca i przyjaciel Oktawiana Augusta; protektor twórców, zwł. pisarzy ( Horacy, Wergiliusz). Jego imię stało się określeniem opiekunów edukacji i sztuki magnateria.
Słownik Moczulski Leszek:
Co znaczy działacz polit. W PRL wielokrotnie więziony. Przywódca Konfederacji Polski Niepodległej. W 1990 i 1995 kandydat na prezydenta RP. Poseł na sejm od 1991 do 1997. Od 1996 współtwórca koalicji prawicy magnateria.

Czym jest magnateria znaczenie w Postać biografia M .

  • Dodano:
  • Autor: