mezopotamia co to jest
Definicja Mezopotamia: Międzyrzecze, kraina w staroż., położona pomiędzy Eufratem i Tygrysem i nad.

Czy przydatne?

Definicja Mezopotamia

Co znaczy MEZOPOTAMIA: odmiennie Międzyrzecze, kraina w staroż., położona pomiędzy Eufratem i Tygrysem i nad ich dopływami (dziś Irak). Najstarsza na Bliskim Wschodzie kolebka cywilizacji; żyzne tereny ściągały rolników już w dobie neolitu, jednak wylewy obydwu ogromnych rzek, nie tak regularne jak Nilu, uniemożliwiły prędkie stworzenie mocnego mechanizmu państwowego związanego z pracami irygacyjnymi. Budowa kanałów spoczywała na barkach kilku wsi albo miasta, stanowiących zalążki państewek, regularnie unicestwianych poprzez potopy, co ukazują mity. M. w staroż. zamieszkiwali w pierwszej kolejności Semici, istotną rolę odegrali Sumerowie. Z osiągnięć staroż. M. godna podkreślenia jest wiedza w dziedzinie matematyki i astronomii (powiązane z astrologią). Zobacz również Asyria; Babilonia
Słownik Ministerstwo Spraw Wewnętrznych:
Co znaczy miejsce Min. Bezpieczeństwa Publicznego w celu ochrony ustroju PRL. Podlegała mu pełniąca funkcje typowo policyjne Milicja Obywatelska i (od 1956) policja polit., Służba Bezpieczeństwa, więzienia (do mezopotamia.
Słownik Mormoni:
Co znaczy teokratyczna wspólnota rel. założona w 1830 r. w stanach zjednoczonych ameryki cechująca się wielożeństwem. Centrum własne zbudowali w Salt Lake City (Utah mezopotamia.
Słownik Minc Hilary:
Co znaczy kluczowy polityk gosp. w początkach PRL. Członek KPP, współorganizator Związku Patriotów Polskich i Centralnego Biura Komunistów Polskich w ZSRR. W PRL czł. Biura Polit. KC PPR i KC PZPR, od 1944 min mezopotamia.

Czym jest Mezopotamia znaczenie w Postać biografia M .

  • Dodano:
  • Autor: