mezopotamia co to jest
Definicja Mezopotamia: Międzyrzecze, kraina w staroż., położona pomiędzy Eufratem i Tygrysem i nad.

Czy przydatne?

Definicja Mezopotamia

Co znaczy MEZOPOTAMIA: odmiennie Międzyrzecze, kraina w staroż., położona pomiędzy Eufratem i Tygrysem i nad ich dopływami (dziś Irak). Najstarsza na Bliskim Wschodzie kolebka cywilizacji; żyzne tereny ściągały rolników już w dobie neolitu, jednak wylewy obydwu ogromnych rzek, nie tak regularne jak Nilu, uniemożliwiły prędkie stworzenie mocnego mechanizmu państwowego związanego z pracami irygacyjnymi. Budowa kanałów spoczywała na barkach kilku wsi albo miasta, stanowiących zalążki państewek, regularnie unicestwianych poprzez potopy, co ukazują mity. M. w staroż. zamieszkiwali w pierwszej kolejności Semici, istotną rolę odegrali Sumerowie. Z osiągnięć staroż. M. godna podkreślenia jest wiedza w dziedzinie matematyki i astronomii (powiązane z astrologią). Zobacz również Asyria; Babilonia
Słownik Mitterrand François:
Co znaczy prezydent w latach 1981-95, przedtem jeden z liderów Partii Socjalistycznej i pierwszy prezydent Francji z tej opcji polit. Wzorem swych poprzedników gen. Ch. de Gaulle'a i V. Giscarda d'Estaing mezopotamia.
Słownik Misjonarz:
Co znaczy duchowny kierujący misje mezopotamia.
Słownik Massalski Ignacy Józef:
Co znaczy bp wileński, targowiczanin, zaakceptował II rozbiór Polski. Powieszony w okresie stworzenia kościuszkowskiego mezopotamia.

Czym jest Mezopotamia znaczenie w Postać biografia M .

  • Dodano:
  • Autor: