mołdawia co to jest
Definicja Mołdawia: pomiędzy Karpatami a Dniestrem zasiedlona poprzez ludność rumuńską i słowiańską.

Czy przydatne?

Definicja Mołdawia

Co znaczy MOŁDAWIA: 1. hist. kraina pomiędzy Karpatami a Dniestrem zasiedlona poprzez ludność rumuńską i słowiańską. Do hist. M. zalicza się także Besarabię i Bukowinę. Księstwo Mołdawskie leżące pomiędzy deltą Dunaju a Karpatami wsch. powstało w I poł. XIV w. jako zależne od Węgier. W 1387 jej hospodar (książę) złożył hołd Jagielle. Od 1456 pod zwierzchnictwem Turcji, aczkolwiek Stefan III 1485 znów szukał pomocy, składając hołd Polsce. W XVI w. walki z Polską o Pokucie. Magnaci polscy podejmowali wyprawy na M. celem narzucenia tam hospodarów. Jednak generalnie od XVI w. hospodarów mianował sułtan. 1774 Austria zajęła Bukowinę, 1812 Rosja Besarabię. 1829 autonomia M. 1858 praktyczne, a 1861 formalne zjednoczenie z Wołoszczyzną. 2. Republika Mołdawii (Mołdowy) utworzona w 1992 z dawnej Mołdawskiej Republiki Radzieckiej, a więc Besarabii
Słownik Ministerstwo Skupu:
Co znaczy powstało w miejsce Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w 1953 w celu nadzorowania obowiązkowych dostaw produktów rolnych poprzez rolników indywidualnych mołdawia.
Słownik Mazepa Iwan, Właśc. Jan Kołodyński:
Co znaczy hetmanów kozackich (1687-1709). Dążył do zbudowania niezależnego państwa ukr. W okresie ogromnej wojny północnej opowiedział się przeciw Rosji, a po stronie Szwecji. Po klęsce Szwedów pod Połtawą na mołdawia.
Słownik Monarchia Konstytucyjna:
Co znaczy forma rządów w kraju, gdzie konstytucja ustala status władzy monarchy i organów przedstawicielskich (parlamentu); na mocy konstytucji monarcha dzieli władzę z organem przedstawicielskim mołdawia.

Czym jest Mołdawia znaczenie w Postać biografia M .

  • Dodano:
  • Autor: