palestyna co to jest
Definicja Palestyna: części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim.

Czy przydatne?

Definicja PALESTYNA

Co znaczy PALESTYNA: państwo we wsch. części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim Wsch. (aktualnie raczej w Izraelu i częściowo w Jordanii); pierwotnie zamieszkiwana poprzez plemiona kananejskie ( Semici) wyparte poprzez plemiona izrael. (od XIII w. przed naszą erą), które założyły w P. swoje kraj ( Dawid, Salomon); po jego upadku wyłoniły się dwa królestwa: Juda i Izrael; w dalszym ciągu przechodziła w ręce Asyrii, Persji, spadkobierców Aleksandra Wielkiego, wreszcie rzym. (jako prowincja od 6 n.e.) i arabskie od VII w. W dobie krucjat powstało tam chrześc. Królestwo Jerozolimskie, lecz wróciła pod panowanie muzułmańskie. Później aczkolwiek zamieszkana poprzez Arabów, w składzie imperium osmańskiego (od XVI w. ), do 1920 pod panowaniem tur., od 1920 mandat bryt., gdzie osiedlali się Żydzi, 1948 wycofanie się Anglików, 1948-49 w wojnie izrael.-arab. 2/3 P. zajął Izrael, a 1967 również część zajętą przedtem poprzez Jordanię.wskutek wojny izrael.-arab. blisko 1 mln arabskich Palestyńczyków opuściło swe miejsca zamieszkania i zostało ulokowanych w obozach na terenie Gazy albo w sąsiednich krajach. Zob także Organizacja Wyzwolenia Palestyny, Arafat Jasir, porozumienie izraelsko-palestyńskie
Słownik Popiel Karol:
Co znaczy chadecki; 1920 lider Narodowej Partii Robotniczej, 1922-27 poseł na sejm. Jako działacz Centrolewu uwięziony w Brześciu (1930); w 1936 jeden z artystów Frontu Morges, a od 1937 Stronnictwa Pracy palestyna co to jest.
Słownik Przemysł II:
Co znaczy władca Polski od 1295, z rodu Piastów. Do 1279 zjednoczył całą Wielkopolskę; na mocy testamentu Henryka IV Probusa w 1290 objął rządy w Krakowie, który utracił w rok potem na rzecz Wacława II. W 1295 palestyna definicja.
Słownik Pearl Harbor:
Co znaczy baza marynarki wojennej USA na Hawajach. Niespodziewany atak lotniczy na nią 7 XII 1941 zaczął wojnę amer.-jap. i oznaczał wkroczenie USA do II wojny świat palestyna co znaczy.

Czym jest Palestyna znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: