palestyna co to jest
Definicja Palestyna: części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim.

Czy przydatne?

Definicja Palestyna

Co znaczy PALESTYNA: państwo we wsch. części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim Wsch. (aktualnie raczej w Izraelu i częściowo w Jordanii); pierwotnie zamieszkiwana poprzez plemiona kananejskie ( Semici) wyparte poprzez plemiona izrael. (od XIII w. przed naszą erą), które założyły w P. swoje kraj ( Dawid, Salomon); po jego upadku wyłoniły się dwa królestwa: Juda i Izrael; w dalszym ciągu przechodziła w ręce Asyrii, Persji, spadkobierców Aleksandra Wielkiego, wreszcie rzym. (jako prowincja od 6 n.e.) i arabskie od VII w. W dobie krucjat powstało tam chrześc. Królestwo Jerozolimskie, lecz wróciła pod panowanie muzułmańskie. Później aczkolwiek zamieszkana poprzez Arabów, w składzie imperium osmańskiego (od XVI w. ), do 1920 pod panowaniem tur., od 1920 mandat bryt., gdzie osiedlali się Żydzi, 1948 wycofanie się Anglików, 1948-49 w wojnie izrael.-arab. 2/3 P. zajął Izrael, a 1967 również część zajętą przedtem poprzez Jordanię.wskutek wojny izrael.-arab. blisko 1 mln arabskich Palestyńczyków opuściło swe miejsca zamieszkania i zostało ulokowanych w obozach na terenie Gazy albo w sąsiednich krajach. Zob także Organizacja Wyzwolenia Palestyny, Arafat Jasir, porozumienie izraelsko-palestyńskie
Słownik Państwowe Gospodarstwa Rolne:
Co znaczy od 2 poł. lat 40. na miejscu dawnych majątków ziemiańskich, zwł. na ziemiach zach. i pn. spore gospodarstwa państwowe wspierane poprzez dotacje budżetowe. Po ich wycofaniu wskutek reform gosp. 1989 w palestyna.
Słownik Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego:
Co znaczy komunistom organ władzy wykonawczej mający sprawować rządy w Polsce z ramienia Krajowej Porady Narodowej, powołany 21 VII 1944 w Moskwie. Przewodn. E. Osóbka-Morawski. 22 VII 1944 ogłosił swój palestyna.
Słownik Partia Konserwatywna:
Co znaczy jedno z licznych ugrupowań prawicowych założone w 1992 poprzez A. Halla palestyna.

Czym jest Palestyna znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: