palestyna co to jest
Definicja Palestyna: części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim.

Czy przydatne?

Definicja Palestyna

Co znaczy PALESTYNA: państwo we wsch. części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim Wsch. (aktualnie raczej w Izraelu i częściowo w Jordanii); pierwotnie zamieszkiwana poprzez plemiona kananejskie ( Semici) wyparte poprzez plemiona izrael. (od XIII w. przed naszą erą), które założyły w P. swoje kraj ( Dawid, Salomon); po jego upadku wyłoniły się dwa królestwa: Juda i Izrael; w dalszym ciągu przechodziła w ręce Asyrii, Persji, spadkobierców Aleksandra Wielkiego, wreszcie rzym. (jako prowincja od 6 n.e.) i arabskie od VII w. W dobie krucjat powstało tam chrześc. Królestwo Jerozolimskie, lecz wróciła pod panowanie muzułmańskie. Później aczkolwiek zamieszkana poprzez Arabów, w składzie imperium osmańskiego (od XVI w. ), do 1920 pod panowaniem tur., od 1920 mandat bryt., gdzie osiedlali się Żydzi, 1948 wycofanie się Anglików, 1948-49 w wojnie izrael.-arab. 2/3 P. zajął Izrael, a 1967 również część zajętą przedtem poprzez Jordanię.wskutek wojny izrael.-arab. blisko 1 mln arabskich Palestyńczyków opuściło swe miejsca zamieszkania i zostało ulokowanych w obozach na terenie Gazy albo w sąsiednich krajach. Zob także Organizacja Wyzwolenia Palestyny, Arafat Jasir, porozumienie izraelsko-palestyńskie
Słownik Powstanie Kościuszkowskie:
Co znaczy konspiracja w państwie planowała stworzenie początkowo na jesień 1793. Wobec słabego przygotowania przesunięto termin wybuchu na wiosnę 1794. Istniejące oddziały polskie liczyły około 35 tys palestyna.
Słownik Pierwsza Wojna Światowa:
Co znaczy konflikt XX w. trwający od 1914 do 1918, który prócz wszystkich mocarstw euro. objął także Japonię, USA, a w ślad za nimi sporo innych państw wszystkich kontynentów (aczkolwiek ich udział, na palestyna.
Słownik Powszechna Służba Wojskowa:
Co znaczy na początku w Prusach w 1814 r. Za ich odpowiednikiem przyjęły ją po swojej klęsce w 1866 Austro-Węgry, w 1872 Francja i w 1874 Rosja. Z mocarstw europejskich jedynie W. Brytania pozostała w XIX w palestyna.

Czym jest Palestyna znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: