palestyna co to jest
Definicja Palestyna: części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim.

Czy przydatne?

Definicja Palestyna

Co znaczy PALESTYNA: państwo we wsch. części basenu M. Śródziemnego; nazwa od Filistynów; kraina hist. na Bliskim Wsch. (aktualnie raczej w Izraelu i częściowo w Jordanii); pierwotnie zamieszkiwana poprzez plemiona kananejskie ( Semici) wyparte poprzez plemiona izrael. (od XIII w. przed naszą erą), które założyły w P. swoje kraj ( Dawid, Salomon); po jego upadku wyłoniły się dwa królestwa: Juda i Izrael; w dalszym ciągu przechodziła w ręce Asyrii, Persji, spadkobierców Aleksandra Wielkiego, wreszcie rzym. (jako prowincja od 6 n.e.) i arabskie od VII w. W dobie krucjat powstało tam chrześc. Królestwo Jerozolimskie, lecz wróciła pod panowanie muzułmańskie. Później aczkolwiek zamieszkana poprzez Arabów, w składzie imperium osmańskiego (od XVI w. ), do 1920 pod panowaniem tur., od 1920 mandat bryt., gdzie osiedlali się Żydzi, 1948 wycofanie się Anglików, 1948-49 w wojnie izrael.-arab. 2/3 P. zajął Izrael, a 1967 również część zajętą przedtem poprzez Jordanię.wskutek wojny izrael.-arab. blisko 1 mln arabskich Palestyńczyków opuściło swe miejsca zamieszkania i zostało ulokowanych w obozach na terenie Gazy albo w sąsiednich krajach. Zob także Organizacja Wyzwolenia Palestyny, Arafat Jasir, porozumienie izraelsko-palestyńskie
Słownik Popławski Jan Ludwik:
Co znaczy ideolog ruchu nar.; w młodości związany z sekretnymi organizacjami spiskowymi działającymi w Warszawie w latach 70. XIX w.; 1893 z R. Dmowskim i Z. Balickim dokonał przewrotu w Lidze Polskiej palestyna.
Słownik Przemysł Ottokar I:
Co znaczy książę Czech 1192-93 i 1197, władca od 1198, z dyn. Przemyślidów; ograniczył zależność Czech od władców niem palestyna.
Słownik Plebiscyt Na Warmii, Mazurach I Powiślu:
Co znaczy traktatem wersalskim odbył się 11 VII 1920. Miał zadecydować o przyszłości tych ziem. Wobec równoległej wojny pol.-bolszewickiej tylko 3,4% głosów padło za podłączeniem tych terenów do Polski palestyna.

Czym jest Palestyna znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: