patronat co to jest
Definicja patronat: organizacja zależności klienta od patrona; polegała na tym, Iż wolni obywatele.

Czy przydatne?

Definicja Patronat

Co znaczy PATRONAT: 1. w staroż. Rzymie organizacja zależności klienta od patrona; polegała na tym, Iż wolni obywatele (w p. tak zwany klienci) z racji na ubóstwo oddawali się pod opiekę możnych patrycjuszy (określanych w tym związku patronami); stając się niemal członkami ich rodów, zyskiwali w patronach opiekę materialną, wsparcie w rozprawach sądowych i tak dalej; w zamian klienci udzielali patronom poparcia polit., towarzyszyli im na co dzień, a w szczególności w trakcie ceremonii, dając własną liczbą słowo zamożności ich patrona; w momencie cesarstwa znaczenie patronatu spadło; 2. w Europie nowoż. (XVI-XVIII w.) rodzaj więzi społ. i polit. między patronami i klientami zapewniającymi sobie nawzajem bezpieczeństwo i sposobność kariery (patron) w zamian za wierność i poparcie (klient). P. regularnie zawierał przedmioty tradycji feudalnej. Zdarzenie to występowało we wszystkich stanach społ
Słownik Patrycjat:
Co znaczy w średniow. i nowoż. Europie najzamożniejsza warstwa ludności miejskiej skupiająca najbogatszych kupców, bankierów, posiadaczy gruntów miejskich i tak dalej P. posiadał pełnię praw i przywilejów patronat.
Słownik Prorok:
Co znaczy regularnie reformator albo założyciel nowej religii, na przykład Mojżesz, Mahomet), oznajmia wolę boską, nieraz przepowiada przyszłość albo tłumaczy symbolicznie znaczenie obecnych wydarzeń. Zobacz patronat.
Słownik Przewrót 9 Thermidora:
Co znaczy obalenie dyktatury jakobinów patronat.

Czym jest patronat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: