patronat co to jest
Definicja patronat: organizacja zależności klienta od patrona; polegała na tym, Iż wolni obywatele.

Czy przydatne?

Definicja Patronat

Co znaczy PATRONAT: 1. w staroż. Rzymie organizacja zależności klienta od patrona; polegała na tym, Iż wolni obywatele (w p. tak zwany klienci) z racji na ubóstwo oddawali się pod opiekę możnych patrycjuszy (określanych w tym związku patronami); stając się niemal członkami ich rodów, zyskiwali w patronach opiekę materialną, wsparcie w rozprawach sądowych i tak dalej; w zamian klienci udzielali patronom poparcia polit., towarzyszyli im na co dzień, a w szczególności w trakcie ceremonii, dając własną liczbą słowo zamożności ich patrona; w momencie cesarstwa znaczenie patronatu spadło; 2. w Europie nowoż. (XVI-XVIII w.) rodzaj więzi społ. i polit. między patronami i klientami zapewniającymi sobie nawzajem bezpieczeństwo i sposobność kariery (patron) w zamian za wierność i poparcie (klient). P. regularnie zawierał przedmioty tradycji feudalnej. Zdarzenie to występowało we wszystkich stanach społ
Słownik Pietraszewski Michaił W.:
Co znaczy ros. działacz społ., propagator socjalizmu utopijnego, artysta sekretnych kółek młodzieży patronat.
Słownik Prawo Miejskie:
Co znaczy regulaminy prawne i zwyczaje obejmujące stan mieszczański w Polsce, normalnie identyczne z prawem niemieckim; p.m. nie obejmowało plebsu patronat.
Słownik Piechota Węgierska:
Co znaczy wprowadzonej poprzez Stefana Batorego (początkowo złożona z Węgrów). P.w. organizowano w niewielkie jednostki - chorągwie (100-200 ludzi) uzbrojone w rusznice, dardy, szable i siekierki. Od poł. XVII patronat.

Czym jest patronat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: