plebejusze co to jest
Definicja plebejusze: staroż. Rzymie nie posiadająca początkowo, w odróżnieniu do patrycjuszy.

Czy przydatne?

Definicja Plebejusze

Co znaczy PLEBEJUSZE: kategoria społ. w staroż. Rzymie nie posiadająca początkowo, w odróżnieniu do patrycjuszy, pełni praw obywatelskich. W momencie republiki podjęli trwającą 2 wieki walkę plebejuszy z patrycjuszami, uzyskując na pocz. III w. przed naszą erą dostęp do urzędów i inne uprawnienia. Ich rzecznikami byli trybuni ludowi. Ostatecznie bogaci p. wspólnie z patrycjuszami utworzyli nową górną warstwę społeczeństwa nobilitas. Miano plebejuszy przypadło plebsowi rzym., który między innymi w Rzymie korzystał z darmowego rozdawnictwa chleba od I w. p.n.e
Słownik Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji I Śląska:
Co znaczy w 1892 we Lwowie; dążyła do poprawy sytuacji ekon. robotników, walczyła z klerykalizmem i konserwatystami, organizowała oświatę i spółdzielczość robotn.; od 1897 miała swoich posłów w parlamencie plebejusze.
Słownik Prezydent:
Co znaczy przeważnie obieralna, jednoosobowa głowa państwa, niekiedy (w systemie prezydenckim na przykład USA) pełni również rolę szefa rządu plebejusze.
Słownik Powstanie Wielkanocne:
Co znaczy irl. stworzenie antybryt. wybuchło 23 IV 1916 w Dublinie; powstańcy ogłosili Republikę Irlandzką; po 6 dniach krwawo stłumione. Przewarzająca część przywódców skazano na Zgon plebejusze.

Czym jest plebejusze znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: