plebejusze co to jest
Definicja plebejusze: staroż. Rzymie nie posiadająca początkowo, w odróżnieniu do patrycjuszy.

Czy przydatne?

Definicja Plebejusze

Co znaczy PLEBEJUSZE: kategoria społ. w staroż. Rzymie nie posiadająca początkowo, w odróżnieniu do patrycjuszy, pełni praw obywatelskich. W momencie republiki podjęli trwającą 2 wieki walkę plebejuszy z patrycjuszami, uzyskując na pocz. III w. przed naszą erą dostęp do urzędów i inne uprawnienia. Ich rzecznikami byli trybuni ludowi. Ostatecznie bogaci p. wspólnie z patrycjuszami utworzyli nową górną warstwę społeczeństwa nobilitas. Miano plebejuszy przypadło plebsowi rzym., który między innymi w Rzymie korzystał z darmowego rozdawnictwa chleba od I w. p.n.e
Słownik Populizm:
Co znaczy społ. przez lansowanie prymitywnych i uproszczonych, ale bardzo popularnych haseł, bez głębszej refleksji nad możliwością ich rzeczywistej realizacji. Tendencja wielokrotnie spotykana w historii od plebejusze.
Słownik Partenon:
Co znaczy świątynia staroż., powstała w 448-438 przed naszą erą na ateńskim Akropolu w stylu jońskim, dedykowana Atenie Dziewicy (gr. Partenos, stąd nazwa P.). Budowę P. nadzorował Fidiasz i pod jego dłutem plebejusze.
Słownik "Polityka":
Co znaczy tygodnik społ.-polit. ukazujący się w Warszawie od 1957, wyrażający przekonania liberalnej frakcji w PZPR. Od 1990 niezależny plebejusze.

Czym jest plebejusze znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: