pol co to jest
Definicja polis: organizacji państwowej (tak zwany miasto-kraj), w najwyższym stopniu powszechny w.

Czy przydatne?

Definicja Polis

Co znaczy POLIS: w staroż. typ organizacji państwowej (tak zwany miasto-kraj), w najwyższym stopniu powszechny w Grecji, obejmowała miasto i przyległe obszary. Każda polis rządziła się swoimi prawami, posiadała swoje władze ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, kultywowała odrębne tradycje, obyczaje i świat wierzeń rel. Wyłącznie mężczyźni (poza niewolnikami i metojkami) mogli zostać obywatelami. P. stanowiła wspólnotę rządzących się bez odrębnego, stałego aparatu władzy, decyzje (wypowiedzenie wojny i tak dalej) podejmowało zebranie wszystkich obywateli, wybierające również urzędników na określony czas (przeważnie corocznie). W okolicy zebrania funkcjonowała porada (w jej składzie dawni urzędnicy albo członkowie pochodzący z wyboru) - proponowała ustawy, debatowała nad sytuacją, dawała wytyczne urzędnikom. Wymóg służby wojsk. spoczywał na obywatelach wg możliwości własnych w uzbrojeniu i wyszkoleniu. Niewielkie różnice majątkowe pośród obywateli, przewarzająca część z nich to chłopi i rzemieślnicy. Życie polit. toczyło się na agorze, zarezerwowane było tylko dla obywateli
Słownik Państwo Patrymonialne:
Co znaczy powszechna we inicjalnym średniow. (na przykład kraj Franków, Polska za Bolesława Krzywoustego), gdzie król traktuje podległy mu państwo jako własność i swobodnie nim dysponuje, na przykład dzieląc polis.
Słownik Prezbiterianie:
Co znaczy pośród purytan z angielskiego: opowiadający się za wyborem urzędników kościelnych (prezbiterów) poprzez ludzi świeckich. W okresie wojny domowej w Anglii p. tworzyli umiarkowane skrzydło zwolenników polis.
Słownik Polski Związek Ludowy:
Co znaczy zał. w 1904 w Królestwie Pol.; opowiadał się za autonomią Królestwa Pol. (spolszczenie szkolnictwa, administracji i sądownictwa); w momencie rewolucji 1905-07 zbliżył się do PPS; 1907 rozbity polis.

Czym jest polis znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: