pol co to jest
Definicja polis: organizacji państwowej (tak zwany miasto-kraj), w najwyższym stopniu powszechny w.

Czy przydatne?

Definicja Polis

Co znaczy POLIS: w staroż. typ organizacji państwowej (tak zwany miasto-kraj), w najwyższym stopniu powszechny w Grecji, obejmowała miasto i przyległe obszary. Każda polis rządziła się swoimi prawami, posiadała swoje władze ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, kultywowała odrębne tradycje, obyczaje i świat wierzeń rel. Wyłącznie mężczyźni (poza niewolnikami i metojkami) mogli zostać obywatelami. P. stanowiła wspólnotę rządzących się bez odrębnego, stałego aparatu władzy, decyzje (wypowiedzenie wojny i tak dalej) podejmowało zebranie wszystkich obywateli, wybierające również urzędników na określony czas (przeważnie corocznie). W okolicy zebrania funkcjonowała porada (w jej składzie dawni urzędnicy albo członkowie pochodzący z wyboru) - proponowała ustawy, debatowała nad sytuacją, dawała wytyczne urzędnikom. Wymóg służby wojsk. spoczywał na obywatelach wg możliwości własnych w uzbrojeniu i wyszkoleniu. Niewielkie różnice majątkowe pośród obywateli, przewarzająca część z nich to chłopi i rzemieślnicy. Życie polit. toczyło się na agorze, zarezerwowane było tylko dla obywateli
Słownik Prohibicja W USA:
Co znaczy wprowadzony w 1919 zakaz produkcji, sprzedaży i konsumpcji wszelkich alkoholi. Doprowadził do rozkwitu gangsterskiego podziemia. Zniesiony w 1932 polis.
Słownik Pospolite Ruszenie:
Co znaczy pocz. średniow. do pocz. XIX w. ogół powołanych poprzez władcę mężczyzn zobowiązanych do służby wojsk.; 2. w nie wszystkich krajach euro. (Austria, Austro-Węgry, Niemcy, Rosja, ZSRR) w XIX i XX w polis.
Słownik Prawo Książęce:
Co znaczy w średniow. ogół uprawnień księcia do obowiązkowych świadczeń ze strony ludności osiadłej w jego kraju; składały się na nie posługi i daniny. Zobacz także prawo polskie polis.

Czym jest polis znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: