pol co to jest
Definicja polis: organizacji państwowej (tak zwany miasto-kraj), w najwyższym stopniu powszechny w.

Czy przydatne?

Definicja Polis

Co znaczy POLIS: w staroż. typ organizacji państwowej (tak zwany miasto-kraj), w najwyższym stopniu powszechny w Grecji, obejmowała miasto i przyległe obszary. Każda polis rządziła się swoimi prawami, posiadała swoje władze ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, kultywowała odrębne tradycje, obyczaje i świat wierzeń rel. Wyłącznie mężczyźni (poza niewolnikami i metojkami) mogli zostać obywatelami. P. stanowiła wspólnotę rządzących się bez odrębnego, stałego aparatu władzy, decyzje (wypowiedzenie wojny i tak dalej) podejmowało zebranie wszystkich obywateli, wybierające również urzędników na określony czas (przeważnie corocznie). W okolicy zebrania funkcjonowała porada (w jej składzie dawni urzędnicy albo członkowie pochodzący z wyboru) - proponowała ustawy, debatowała nad sytuacją, dawała wytyczne urzędnikom. Wymóg służby wojsk. spoczywał na obywatelach wg możliwości własnych w uzbrojeniu i wyszkoleniu. Niewielkie różnice majątkowe pośród obywateli, przewarzająca część z nich to chłopi i rzemieślnicy. Życie polit. toczyło się na agorze, zarezerwowane było tylko dla obywateli
Słownik Powstanie Wata Tylera:
Co znaczy z angielskiego: z 1381 wywołane wzrostem obciążeń podatkowych związanych z prowadzeniem wojny stuletniej. P.W.T. objęło pd.-wsch. Anglię (zajęto także Londyn). Agitowali na jego rzecz również polis.
Słownik Polskie Porozumienie Niepodległościowe:
Co znaczy konspiracyjna organizacja działająca w latach 1976-81 kwestionująca politykę PRL polis.
Słownik Port Arthur:
Co znaczy części płw. Liaotung w Chinach, strzegący wejścia do zat. Czili, a tym samym dostępu od morza do Tientsinu i Pekinu. Od 1898 dzierżawiony poprzez Rosję, która zbudowała tu bazę swojej floty polis.

Czym jest polis znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: