proletariat co to jest
Definicja Proletariat: Socyalno-Rewolucyjna Partia Proletariat , Pierwszy Proletariat , ogromny.

Czy przydatne?

Definicja Proletariat

Co znaczy PROLETARIAT: 1. Międzynarodowa Socyalno-Rewolucyjna Partia "Proletariat", "Pierwszy Proletariat", "ogromny Proletariat" - pierwsza partia robotn. zał. poprzez L. Waryńskiego 1 IX 1882; program mówił o obaleniu kapitalizmu i ustanowieniu socjalizmu; działał raczej w Królestwie Pol., kierował strajkami i in. akcjami robotn.; od 1884 w działalności wyraźne tendencje terrorystyczne (przeciw szpiegom i prowokatorom); w 1886 rozbity aresztowaniami; XI-XII 1885 w Warszawie mechanizm przywódców, tak zwany mechanizm 29 proletariatczyków (na Zgon skazano P. Bardowskiego, S. Kunickiego, M. Ossowskiego i J. Pietrusińskiego); przywódcy: L. Waryński, L. Janowicz, F. Kon, S. Kunicki; 2. "Drugi Proletariat", "Mały Proletariat", partia zał. w II-III 1888 poprzez M. Kasprzaka, L. Kulczyckiego i S. Mendelsona; działał w pierwszej kolejności w Warszawie, istniał do 1893; dokonał kilku zamachów terrorystycznych, organizował pierwsze obchody 1 maja w Warszawie i Łodzi; był reprezentowany na kongresie założycielskim II Międzynarodówki
Słownik Panamerykanizm:
Co znaczy pocz. XIX w., dążący do zbliżenia i współpracy nowo stworzonych krajów Ameryki Pn. i Środk.; idea p. została zastosowana przy formułowaniu doktryny Monroego, była także używana w polityce Stanów proletariat.
Słownik Płaskowicka Filipina:
Co znaczy socjalist., nauczycielka; organizowała kółka socjalist., podkreślała konieczność rozwinięcia agitacji pośród kobiet i chłopów; 1878 aresztowana i osadzona w X Pawilonie Cytadeli warsz.; zmarła w proletariat.
Słownik Plutarch:
Co znaczy pisarzy staroż. Grecji, filozof i historyk; pochodził z Cheronei i tam spędził przewarzająca część życia, angażując się w politykę. Z dzieł P. w najwyższym stopniu znane są Moralia i Żywoty proletariat.

Czym jest Proletariat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: