proletariat co to jest
Definicja Proletariat: Socyalno-Rewolucyjna Partia Proletariat , Pierwszy Proletariat , ogromny.

Czy przydatne?

Definicja Proletariat

Co znaczy PROLETARIAT: 1. Międzynarodowa Socyalno-Rewolucyjna Partia "Proletariat", "Pierwszy Proletariat", "ogromny Proletariat" - pierwsza partia robotn. zał. poprzez L. Waryńskiego 1 IX 1882; program mówił o obaleniu kapitalizmu i ustanowieniu socjalizmu; działał raczej w Królestwie Pol., kierował strajkami i in. akcjami robotn.; od 1884 w działalności wyraźne tendencje terrorystyczne (przeciw szpiegom i prowokatorom); w 1886 rozbity aresztowaniami; XI-XII 1885 w Warszawie mechanizm przywódców, tak zwany mechanizm 29 proletariatczyków (na Zgon skazano P. Bardowskiego, S. Kunickiego, M. Ossowskiego i J. Pietrusińskiego); przywódcy: L. Waryński, L. Janowicz, F. Kon, S. Kunicki; 2. "Drugi Proletariat", "Mały Proletariat", partia zał. w II-III 1888 poprzez M. Kasprzaka, L. Kulczyckiego i S. Mendelsona; działał w pierwszej kolejności w Warszawie, istniał do 1893; dokonał kilku zamachów terrorystycznych, organizował pierwsze obchody 1 maja w Warszawie i Łodzi; był reprezentowany na kongresie założycielskim II Międzynarodówki
Słownik Porozumienie Centrum:
Co znaczy 1990 koalicja ugrupowań popierających kandydaturę L. Wałęsy na prezydenta RP. W dalszym ciągu jednolita partia pod kierownictwem J. Kaczyńskiego, którą po konflikcie liderów z L. Wałęsą wstrząsnęły proletariat.
Słownik Partia "X":
Co znaczy zał. w 1991 poprzez kandydata w wyborach prezydenckich S. Tymińskiego proletariat.
Słownik Prądzyński Ignacy:
Co znaczy strateg; służył w armii Księstwa Warsz. i Królestwa Pol., czł. Wolnomularstwa Nar. i Tow. Patriotycznego (1); w latach 1822-24 opracował projekt budowy Kanału Augustowskiego; w stworzeniu proletariat.

Czym jest Proletariat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: