pryncypat co to jest
Definicja pryncypat: forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez.

Czy przydatne?

Definicja PRYNCYPAT

Co znaczy PRYNCYPAT: 1. w staroż. Rzymie forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez Oktawiana Augusta, gdzie w ręku cesarza skupiały się wszystkie kluczowe urzędy i władza nad armią i zarząd prowincji; król nosił tytuł princeps senatus (stąd nazwa p.), a więc "pierwszy z senatu", i wydawał się dzielić władzę z senatem; zachowywano przy tym pozory istnienia republiki, bo princeps osobiście obejmował wszystkie gł. urzędy i godności republikańskie, jako trybun ludowy cieszył się nietykalnością; p. został zastąpiony nareszcie III w. n.e. poprzez dominat ( Dioklecjan); 2. w Polsce w dobie rozbicia dzielnicowego forma władzy monarszej ustanowiona na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, gdzie najstarszy z książąt dzielnicowych miał posiadać władzę zwierzchnią nad pozostałymi jako pierwszy z nich - princeps. Zobacz seniorat; testament Krzywoustego
Co znaczy Patriarcha, Praojciec:
Porównanie praojcowie ludzkości (na przykład biblijny Adam, Noe); 2. protoplasta rodu (nieraz legendarny), w ustroju rodowym głowa rodu; 3. tytuł biskupów ważniejszych stolic biskupich we inicjalnym pryncypat co znaczy.
Krzyżówka Potocki Ignacy:
Dlaczego polit., 1791-94 marszałek w. litew.; 1773 czł. Komisji Nauki Narodowej; incjator powołania Tow. do Ksiąg Elementarnych (przewodniczący); 1778-80 stał na czele Porady Nieustającej; w okresie Sejmu pryncypat krzyżówka.
Co to jest Pluralizm Polityczny:
Jak lepiej zasada mnogości, różnorodności ugrupowań działających na scenie polit. W latach PRL i monopolu PZPR jeden z głównych postulatów demokr. opozycji pryncypat co to jest.
Słownik Prusy Królewskie:
Kiedy powstała wskutek pokoju toruńskiego w 1466 ( wojna trzynastoletnia); objęła: Pomorze Gdańskie, ziemie chełmińską i michałowską, okręg Malborka i Elbląga i Warmię. Do 1569 P.K. posiadały autonomię pryncypat słownik.
Czym jest Powstanie Ludowe 1037-39:
Od czego zależy objęło gł. Wielkopolskę i najprawdopodobniej Śląsk. Wywołane niezadowoleniem ubogiej ludności na skutek ciężarów wojen prowadzonych poprzez Bolesława Chrobrego i Mieszka II i świadczeniami na rzecz pryncypat czym jest.

Czym jest pryncypat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: