pryncypat co to jest
Definicja pryncypat: forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez.

Czy przydatne?

Definicja Pryncypat

Co znaczy PRYNCYPAT: 1. w staroż. Rzymie forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez Oktawiana Augusta, gdzie w ręku cesarza skupiały się wszystkie kluczowe urzędy i władza nad armią i zarząd prowincji; król nosił tytuł princeps senatus (stąd nazwa p.), a więc "pierwszy z senatu", i wydawał się dzielić władzę z senatem; zachowywano przy tym pozory istnienia republiki, bo princeps osobiście obejmował wszystkie gł. urzędy i godności republikańskie, jako trybun ludowy cieszył się nietykalnością; p. został zastąpiony nareszcie III w. n.e. poprzez dominat ( Dioklecjan); 2. w Polsce w dobie rozbicia dzielnicowego forma władzy monarszej ustanowiona na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, gdzie najstarszy z książąt dzielnicowych miał posiadać władzę zwierzchnią nad pozostałymi jako pierwszy z nich - princeps. Zobacz seniorat; testament Krzywoustego
Słownik Powstanie Tkaczy Śląskich:
Co znaczy wystąpienie niem. tkaczy 3-5 VI 1844 w Bielawie i Pieszycach na Dolnym Śląsku, wywołane gwałtownym obniżeniem płac, bezrobociem i drożyzną; stłumione poprzez wojsko prus.; zginęło 11 osób, rannych pryncypat.
Słownik Pius VII, Barnabo Luigi Gregorio Chiaramonti:
Co znaczy zawarł konkordat z Francją napoleońską 1801, po odmowie przystąpienia do blokady kontynentalnej Kraj Kościelne włączono do Królestwa Włoskiego, papież przebywał w areszcie domowym (1809-14 pryncypat.
Słownik "Potiomkin":
Co znaczy 27) VI 1905 został opanowany poprzez zbuntowanych marynarzy; było to pierwsze rewol. wystąpienie w armii i flocie carskiej; po zawinięciu P. do portu w Konstancy Rumuni zwrócili okręt władzom pryncypat.

Czym jest pryncypat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: