pryncypat co to jest
Definicja pryncypat: forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez.

Czy przydatne?

Definicja Pryncypat

Co znaczy PRYNCYPAT: 1. w staroż. Rzymie forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez Oktawiana Augusta, gdzie w ręku cesarza skupiały się wszystkie kluczowe urzędy i władza nad armią i zarząd prowincji; król nosił tytuł princeps senatus (stąd nazwa p.), a więc "pierwszy z senatu", i wydawał się dzielić władzę z senatem; zachowywano przy tym pozory istnienia republiki, bo princeps osobiście obejmował wszystkie gł. urzędy i godności republikańskie, jako trybun ludowy cieszył się nietykalnością; p. został zastąpiony nareszcie III w. n.e. poprzez dominat ( Dioklecjan); 2. w Polsce w dobie rozbicia dzielnicowego forma władzy monarszej ustanowiona na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, gdzie najstarszy z książąt dzielnicowych miał posiadać władzę zwierzchnią nad pozostałymi jako pierwszy z nich - princeps. Zobacz seniorat; testament Krzywoustego
Słownik Palme Olof:
Co znaczy socjaldemokr. premier Szwecji w latach 1969-76 i 1982-86. Od 1969 przewodn. Międzynarodówki Socjalistycznej. Znany z dużej roli w mediacjach międzynar. Zginął w zamachu 28 II 1986 zorganizowanym pryncypat.
Słownik Prezbiterianie:
Co znaczy pośród purytan z angielskiego: opowiadający się za wyborem urzędników kościelnych (prezbiterów) poprzez ludzi świeckich. W okresie wojny domowej w Anglii p. tworzyli umiarkowane skrzydło zwolenników pryncypat.
Słownik Portyk:
Co znaczy umieszczany przed kluczowym wejściem; przednia część budowli (bądź osobny budynek) z charakterystycznym rzędem kolumn pryncypat.

Czym jest pryncypat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: