pryncypat co to jest
Definicja pryncypat: forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez.

Czy przydatne?

Definicja PRYNCYPAT

Co znaczy PRYNCYPAT: 1. w staroż. Rzymie forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez Oktawiana Augusta, gdzie w ręku cesarza skupiały się wszystkie kluczowe urzędy i władza nad armią i zarząd prowincji; król nosił tytuł princeps senatus (stąd nazwa p.), a więc "pierwszy z senatu", i wydawał się dzielić władzę z senatem; zachowywano przy tym pozory istnienia republiki, bo princeps osobiście obejmował wszystkie gł. urzędy i godności republikańskie, jako trybun ludowy cieszył się nietykalnością; p. został zastąpiony nareszcie III w. n.e. poprzez dominat ( Dioklecjan); 2. w Polsce w dobie rozbicia dzielnicowego forma władzy monarszej ustanowiona na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, gdzie najstarszy z książąt dzielnicowych miał posiadać władzę zwierzchnią nad pozostałymi jako pierwszy z nich - princeps. Zobacz seniorat; testament Krzywoustego
Słownik Piechota Niemiecka:
Co znaczy poprzez dowództwo pol. w XVI-XVII w. w Niemczech. Uzbrojona w muszkiety i piki. Po reformach Władysława IV kolokwialnie określano tym mianem piechotę autoramentu cudzoziemskiego. Organizowano ją w pryncypat co to jest.
Słownik Pismo Chińskie:
Co znaczy pierwotnie obrazkowe, dziś ideograficzno-fonetyczne, współcz. w zastosowaniu około 3-6 tys. znaków pryncypat definicja.
Słownik Porozumienie Izraelsko-Palestyńskie:
Co znaczy pomiędzy OWP a Izraelem podpisany 13 IX 1993 w Waszyngtonie w obecności prezydenta USA B. Clintona; przewidywał stworzenie Autonomii Palestyńskiej na tak zwany Zachodnim Brzegu Jordanu i Strefie Gazy pryncypat co znaczy.

Czym jest pryncypat znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: