spartakus co to jest
Definicja Spartakus: pochodzący z Tracji, instruktor w szkole gladiatorów, wódz największego.

Czy przydatne?

Definicja Spartakus

Co znaczy SPARTAKUS: niewolnik rzym. pochodzący z Tracji, instruktor w szkole gladiatorów, wódz największego stworzenia niewolników w dziejach staroż. Rzymu z 73-71 przed naszą erą Zebrał kilkudziesięciotysięczną armię zbiegłych niewolników i kilkakrotnie pokonał armie rzym. Jednak w 71 przed naszą erą powstańcy ponieśli klęskę w Apulii z rąk wojsk dowodzonych poprzez Krassusa, a sam Spartakus poległ w bitwie. Pokonanych spotkały krwawe represje, między innymi 6 tys. z nich ukrzyżowano wzdłuż Via Appia (drogi z Rzymu do Kapui)
Słownik Suworow Aleksander W.:
Co znaczy zwalczał konfederację barską; uczestniczył w wojnach z Turcją (1768-73), tłumił stworzenie Pugaczowa (1773-74) i insurekcję 1794, między innymi zyskał szturmem Pragę (rzeź Pragi); 1799 w wojnie z spartakus.
Słownik Stefan III Wielki:
Co znaczy hospodar mołdawski od 1457. Wspomagał Polskę w walce z Maciejem Korwinem (1467), zwycięsko zmagał się z Turkami (1475). W 1497 rozbił na Bukowinie wojska pol. pod wodzą Jana Olbrachta spartakus.
Słownik "Socjalizm Z Ludzką Twarzą":
Co znaczy regularnie podejmowane hasło odnowy i reform w państwach bloku radz. rzucone między innymi poprzez I sekr. KC KPCz A. Dubczeka w dniach praskiej wiosny 1968 spartakus.

Czym jest Spartakus znaczenie w Postać biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: