stan co to jest
Definicja stan: społeczeństwa feudalnego, której odrębność prawna kształtowała się od XIII w.; w.

Czy przydatne?

Definicja STAN

Co znaczy STAN: zamknięta ekipa społeczeństwa feudalnego, której odrębność prawna kształtowała się od XIII w.; w dawnej Polsce odznacza się stany: rycerstwo (szlachta), duchowieństwo, mieszczaństwo i chłopi. Dwa pierwsze z wymienionych cieszyły się przywilejami przyznanymi poprzez władców, w sytuacji rycerstwa określanymi ogólnie prawem rycerskim. S. jako odrębne warstwy społeczeństwa rządziły się własnymi wewn. prawami i wykształcały instytucje samorządowe, między innymi wskutek kolonizacji na prawie niem. ( kolonizacja w Polsce). Stany walczyły o udział w sprawowaniu władzy, zwł. uczestnictwo w obradach parlamentu. W poszczególnych krajach cel ten osiągnięto w zróżnicowany sposób - ograniczając bądź eliminując rolę stanów niższych na rzecz uprzywilejowanych. Przynależność do ustalonych stanów była dziedziczna, niezależnie od duchowieństwa. W zasadzie s. były ekipami zamkniętymi, aczkolwiek istniały możliwości legalnego przejścia do stanu wyższego na przykład szlacheckiego drogą nobilitacji albo kupna tytułu. Przynależność do stanu można było także utracić. Wspólnie z upowszechnianiem równości wobec prawa różnice stanowe traciły na znaczeniu
Co znaczy Stalin Josif W., Właśc. J. Dżugaszwili:
Porównanie Gruzin. Czł. ros. partii socj. (od 1898), od 1903 bolszewik, po przewrocie bolszewickim XI 1917 komisarz ludowy do spraw narodowości, należący początkowo do drugiego rzędu przywódców bolszewickich stan co znaczy.
Krzyżówka Sojusz Trzech Cesarzy:
Dlaczego inicjatywy O. v. Bismarcka w 1873 sojusz Niemiec, Austro-Węgier i Rosji deklaratywnie przeciw siłom rewol., w rzeczywistości, by odebrać Francji ewentualnych sojuszników, związać potencjalnych stan krzyżówka.
Co to jest Sinn Fein:
Jak lepiej nazwa irl. partii nar. założonej w 1905, walczącej o niepodległość Irlandii. Jest ona polit. ramieniem Irlandzkiej Armii Republikańskiej stan co to jest.
Słownik Słowianie Połabscy:
Kiedy zachodnich ( Słowianie) osiadłe przynajmniej od VII w. pomiędzy Bałtykiem, Łabą, Soławą, Odrą, Nysą Łużycką, Rudawami. W skład S.p. wchodziły na pd. ekipa plemion ustalana mianem Serbów łużyckich i stan słownik.
Czym jest Salomon:
Od czego zależy około 970 przed naszą erą, syn Dawida, jego rządy to czas rozkwitu gosp. (gł. handlu) i kulturalnego; wprowadził stałą armię i mechanizm podatkowy; zbudował słynną świątynię jerozolimską. Po Zgonu S stan czym jest.

Czym jest stan znaczenie w Postać biografia S .

  • Dodano:
  • Autor: