wallenstein co to jest
Definicja Wallenstein: czes. i cesarski, jeden z najwybitniejszych organizatorów wojsk. w momencie.

Czy przydatne?

Definicja Wallenstein

Co znaczy WALLENSTEIN: polityk czes., wódz czes. i cesarski, jeden z najwybitniejszych organizatorów wojsk. w momencie wojny 30-letniej. Początkowo występował po stronie powstańców czes., później przeszedł na stronę cesarza. Zaproponował cesarzowi zorganizowanie bez nakładów skarbu cesarskiego armii utrzymywanej z kontrybucji i pożyczek bankowych. Zreorganizował piechotę i kawalerię cesarską. Za zasługi został w 1623 księciem Friedlandu. W 1626 pobił armię kondotiera Ernesta von Mansfelda pod Dessau, w dalszym ciągu działał w pn. Niemczech, po usuniętych książętach meklemburskich został księciem Meklemburgii, w konsekwencji intryg książąt niem. przejściowo usunięty ze stanowiska nacz. wodza armii cesarskiej. Powrócił w XII 1631. Sparaliżował działania armii Gustawa Adolfa pod Norymbergą, a w dalszym ciągu został zaskoczony i pokonany (lecz nie rozbity) pod Luetzen. W 1633 pokonał oddziały protestanckie pod Ścinawą (Śląsk). Oskarżony o zdradę został zamordowany w 1634 poprzez przekupionych poprzez cesarza własnych oficerów
Słownik Wojny Włoskie:
Co znaczy Europy (1491-1559) zapoczątkowany inwazją Królestwa Neapolu dokonaną poprzez króla franc. Karola VIII. Na przełomie XV i XVI w. doszło do stworzenia koalicji antyfranc., gdzie gł. rolę zaczęła wallenstein.
Słownik Wielkie Czystki W ZSRR:
Co znaczy moment nasilenia bezwzlędnej walki J. Stalina z potencjalnymi i urojonymi przeciwnikami zapoczątkowany w 1934 śmiercią S. Kirowa. Szczyt przypadł na lata 1936-38, kiedy odbyły się pokazowe mechanizmy wallenstein.
Słownik Walasiewiczówna Stanisława:
Co znaczy biegach na 100 m zyskała złoty medal na igrzyskach w Los Angeles (1932) i Berlinie (1936), wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i świata, dziesięciokrotna rekordzistka świata. Działaczka Polonii wallenstein.

Czym jest Wallenstein znaczenie w Postać biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: