wallenstein co to jest
Definicja Wallenstein: czes. i cesarski, jeden z najwybitniejszych organizatorów wojsk. w momencie.

Czy przydatne?

Definicja Wallenstein

Co znaczy WALLENSTEIN: polityk czes., wódz czes. i cesarski, jeden z najwybitniejszych organizatorów wojsk. w momencie wojny 30-letniej. Początkowo występował po stronie powstańców czes., później przeszedł na stronę cesarza. Zaproponował cesarzowi zorganizowanie bez nakładów skarbu cesarskiego armii utrzymywanej z kontrybucji i pożyczek bankowych. Zreorganizował piechotę i kawalerię cesarską. Za zasługi został w 1623 księciem Friedlandu. W 1626 pobił armię kondotiera Ernesta von Mansfelda pod Dessau, w dalszym ciągu działał w pn. Niemczech, po usuniętych książętach meklemburskich został księciem Meklemburgii, w konsekwencji intryg książąt niem. przejściowo usunięty ze stanowiska nacz. wodza armii cesarskiej. Powrócił w XII 1631. Sparaliżował działania armii Gustawa Adolfa pod Norymbergą, a w dalszym ciągu został zaskoczony i pokonany (lecz nie rozbity) pod Luetzen. W 1633 pokonał oddziały protestanckie pod Ścinawą (Śląsk). Oskarżony o zdradę został zamordowany w 1634 poprzez przekupionych poprzez cesarza własnych oficerów
Słownik Wrangel Piotr:
Co znaczy ros. W wojnie domowej w Rosji walczył na początku w armii A. Denikina, później Armii Ochotniczej, w IV 1920 jako dowódca Frontu Południowego zajął Krym i Kubań. Gdy rozejm z Polską pozwolił wallenstein.
Słownik Wedy:
Co znaczy religii ind. - wedyzmu, braminizmu i hinduizmu, najstarsze teksty w poezji indoeuropejskiej, podzielone na 4 zbiory, powstały od około 2500 przed naszą erą do około 500 przed naszą erą; zawierają wallenstein.
Słownik Wiek:
Co znaczy moment stu lat mierzony od pierwszego roku następnego stulecia (na przykład w. X obejmował lata 901-1000 wallenstein.

Czym jest Wallenstein znaczenie w Postać biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: