wojewoda co to jest
Definicja wojewoda: XII w. urzędnik dworski (tak zwany palatyn), zastępca panującego gł. w.

Czy przydatne?

Definicja Wojewoda

Co znaczy WOJEWODA: w dawnej Polsce od XII w. urzędnik dworski (tak zwany palatyn), zastępca panującego gł. w wojskowości i sądownictwie; od XIII w. urzędnik lokalny (ziemski) stojący na czele podległego mu terytorium. W XIV-XV w. członek porady władca., od XVI w. w senacie. Władza ograniczona do dowodzenia pospolitym ruszeniem z danego województwa, przewodzenia sejmikom, nadzoru nad miastami. Urząd tytularny w Księstwie Warsz. i Królestwie Pol.; w dalszym ciągu terenowy organ administracji państwowej w 1918-39, 1944-50 i od 1973
Słownik Wilhelm I:
Co znaczy cesarz niem. od 1871 z dyn. Hohenzollernów; 1848-49 kierował tłumieniem rewolucji i ruchów społ. w Prusach; 1858-61 regent Prus, w 1862 powołał na stanowisko szefa rządu O. Bismarcka, w 1867 został wojewoda.
Słownik Wojna Niemiecko-Radziecka:
Co znaczy 1941 atakiem 3 grup armii skierowanych na Leningrad, Moskwę i Ukrainę. W XII 1941 Niemcy zostali zatrzymani w bitwie pod Moskwą. W V 1942 najmocniejsze uderzenie skierowali na pd. dochodząc na wojewoda.
Słownik Wały Śląskie, Wały Chrobrego:
Co znaczy pas umocnień ziemnych powiązany z naturalnymi barierami (puszcze, bagna i tak dalej) powstały najprawdopodobniej w X-XI w.; rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr w jej dolnym i środk. biegu. Stanowiły część wojewoda.

Czym jest wojewoda znaczenie w Postać biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: