wojewoda co to jest
Definicja wojewoda: XII w. urzędnik dworski (tak zwany palatyn), zastępca panującego gł. w.

Czy przydatne?

Definicja Wojewoda

Co znaczy WOJEWODA: w dawnej Polsce od XII w. urzędnik dworski (tak zwany palatyn), zastępca panującego gł. w wojskowości i sądownictwie; od XIII w. urzędnik lokalny (ziemski) stojący na czele podległego mu terytorium. W XIV-XV w. członek porady władca., od XVI w. w senacie. Władza ograniczona do dowodzenia pospolitym ruszeniem z danego województwa, przewodzenia sejmikom, nadzoru nad miastami. Urząd tytularny w Księstwie Warsz. i Królestwie Pol.; w dalszym ciągu terenowy organ administracji państwowej w 1918-39, 1944-50 i od 1973
Słownik Wergiliusz:
Co znaczy rzym., zwolennik rządów cesarza Oktawiana Augusta; gł. dzieła: Bukoliki - zestaw sielanek, Georgiki - poemat dydaktyczny sławiący trud rolnika i najsłynniejsza - nar. epopeja rzym. Eneida, gdzie W wojewoda.
Słownik Wydarzenia Bydgoskie:
Co znaczy PRL wymierzona przeciw działaczom NSZZ Solidarność 19 III 1981 w Bydgoszczy, gdzie trzech przedstawicieli związku zostało brutalnie pobitych poprzez MO w trakcie sesji Wojewódzkiej Porady Narodowej wojewoda.
Słownik Wojsko Kwarciane:
Co znaczy w Polsce w latach 1562-1652 oddziały stałego wojska utrzymywane z 1/4 (a więc kwarty ) dochodów z majątków króla (królewszczyzn). Liczbowo nie przekraczało 4 tys. ludzi wojewoda.

Czym jest wojewoda znaczenie w Postać biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: