wołyń co to jest
Definicja Wołyń: kresowa w prawym dorzeczu górnej Prypeci z gł. miastami Łuckiem i Równem.

Czy przydatne?

Definicja Wołyń

Co znaczy WOŁYŃ: hist. kraina kresowa w prawym dorzeczu górnej Prypeci z gł. miastami Łuckiem i Równem. Początkowo pod wpływami Rusi Kijowskiej, później samodzielne księstwo. Od czasów Kazimierza Wielkiego teren sporny Polski i Litwy. Od końca XIV w. w W. Ks. Litewskim. Od 1569 w Koronie. W II i III rozbiorze zajęty poprzez Rosję. Od 1921 podzielony pomiędzy Polskę i ZSRR, lecz przewarzająca część w granicach Rzeczpospolitej jako woj. wołyńskie. Od 1939 w ZSRR. Od 1991 w Rep. Ukrainy
Słownik Wielka Smuta:
Co znaczy wszechogarniający kryzys dynastyczny, polit., gosp. i społ. w kraju moskiewskim na przełomie XVI i XVII w. (1584-1613). Za start w.s. uznaje się Zgon cara Iwana IV Groźnego, którego bezwzględna i wołyń.
Słownik Wojna Niemiecko-Radziecka:
Co znaczy 1941 atakiem 3 grup armii skierowanych na Leningrad, Moskwę i Ukrainę. W XII 1941 Niemcy zostali zatrzymani w bitwie pod Moskwą. W V 1942 najmocniejsze uderzenie skierowali na pd. dochodząc na wołyń.
Słownik Wenedowie, Wenetowie, Wenedzi:
Co znaczy źródłach rzym. (I-V w. ) na ustalenie mieszkańców dorzecza Wisły (pomiędzy Bałtykiem a Karpatami). U progu średniow. byli to Słowianie, aczkolwiek sama nazwa W. została im nadana przez wzgląd na wołyń.

Czym jest Wołyń znaczenie w Postać biografia W .

  • Dodano:
  • Autor: