żakeria co to jest
Definicja żakeria: chłopskie we Francji w 1358, nazwa od lekceważącego ustalenia chłopa Jacques.

Czy przydatne?

Definicja Żakeria

Co znaczy ŻAKERIA: stworzenie chłopskie we Francji w 1358, nazwa od lekceważącego ustalenia chłopa "Jacques Bonhomme" (dosł. Kuba Poczciwy); powody niezadowolenia: grabieże w okresie wojny stuletniej, liczne podatki (zwł. na wykup króla z niewoli z angielskiego:), trudne do uniesienia po zmniejszeniu liczby ludności po czarnej Zgonu; objęło okolice Paryża, Pikardię i Szampanię; stłumione poprzez rycerstwo z Karolem II Niedobrym na czele
Słownik Ziemla I Wola:
Co znaczy organizacja rewol. powstała w latach 1861-62; dążyła do wywołania rewolucji chłopskiej; przywódcą duchowym był N.G. Czernyszewski; 2. ros. sekretna organizacja rewol. powstała w Petersburgu z żakeria.
Słownik Zaolzie:
Co znaczy części Śląska Cieszyńskiego zajętej w I 1919 poprzez wojska czes. i wcielonej do Czechosłowacji. Zamieszkiwało je około 100 tys. Polaków. Po układzie monachijskim 30 IX 1938 rząd pol. zażądał od żakeria.
Słownik Zatoka Świń:
Co znaczy miejsce wspieranego poprzez USA nieudanego desantu oddziałów emigrantów kubańskich 17 IV 1961 celem obalenia rządów F. Castro na Kubie żakeria.

Czym jest żakeria znaczenie w Postać biografia Z .

  • Dodano:
  • Autor: