Co znaczy ZESŁANIE:
kara pozbawienia wolności użytkowana w Rosji od XVI w., wobec Polaków od XVII w. Pierwszą większą grupę pol. zesłańców stanowili konfederaci barscy zesłani gł. na Syberię. Od 1815 z. było użytkowane wobec Polaków zamieszkujących tak zwany ziemie zabrane, lecz po upadku stworzenia listopadowego stosowano je na szerszą skalę, na początku w relacji do powstańców, później także przestępców pospolitych. Po stworzeniu styczniowym na z. można było kierować osoby podejrzane polit. bez wyroku sądowego
- Słownik Związek Walki Zbrojnej:
- Co znaczy organizacja wojsk. powołana na ziemiach pol. z polecenia Nacz. Wodza 13 XI 1939 (w miejsce Służby Zwycięstwu Polsce). Cel dalekosiężny: przygotowanie stworzenia antyniem., cele bliskoplanowe: sabotaż zesłanie.
- Słownik Zakład Narodowy Im. Ossolińskich:
- Co znaczy ufundowana w 1817 we Lwowie poprzez J.M. Ossolińskiego, rozpoczęła działalność w 1827; miała gromadzić czasopisma, książki i zbiory muzealne dotyczące Polski, popierać badania naukowe i prowadzić zesłanie.
- Słownik Ziemie Zabrane:
- Co znaczy Rzeczypospolitej szlacheckiej (Litwa, Białoruś i Ukraina) włączone bezpośrednio do cesarstwa ros., nazwa powstała po 1815 dla odróżnienia tych ziem od Królestwa Pol. Włączenie tych ziem do Królestwa zesłanie.
Czym jest zesłanie znaczenie w Postać biografia Z .