konstantynopol co to jest
Definicja Konstantynopol: Konstantyna, założone w 330 n.e. poprzez cesarza Konstantyna Wielkiego.

Czy przydatne?

Definicja KONSTANTYNOPOL

Co znaczy KONSTANTYNOPOL: dosł. miasto Konstantyna, założone w 330 n.e. poprzez cesarza Konstantyna Wielkiego nad Bosforem w miejscu dawnej kolonii gr. ( Bizancjum). Stało się stolicą całego imperium rzym., potem jego wsch. części, a w dalszym ciągu cesarstwa bizant. Wspaniały ośrodek kultury i sztuki ze słynną świątynią Hagia Sophia, miejsce soborów Kościoła. W 1204 w okresie czwartej krucjaty pozyskany i złupiony poprzez krzyżowców. Po zdobyciu poprzez Turków w 1453 przemianowany na Stambuł (Istanbul), do 1923 stolica państwa tur.; upadek K. stanowi jedną z dat uznawanych za granicę pomiędzy średniow. a czasami nowoż
Słownik Konflikt Cypryjski:
Co znaczy władzę na Cyprze pomiędzy ludnością gr. (około 80%) i turecką (około 20%), który doprowadził do interwencji wojsk tur. w 1975 i z powodu podziału wyspy na dwa państewka: gr. i tur. Społeczność konstantynopol co to jest.
Słownik Konstytucja:
Co znaczy zasadnicza regulująca podstawy ustroju państwa; pierwszą pisaną konstytucją na świecie była konstytucja amer. (1787), drugą - a pierwszą w Europie - Konstytucja 3 maja 1791; 2. w Polsce XV-XVIII w konstantynopol definicja.
Słownik Konstytucja PRL:
Co znaczy Sejm Ustawodawczy 22 VII 1952, wzorowana na konstytucji radz. z 1936, była w pierwszej kolejności dokumentem ideologicznym i polit. Ustrój Polski określała jako demokrację ludową . Znosiła podział konstantynopol co znaczy.

Czym jest Konstantynopol znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: