konstantynopol co to jest
Definicja Konstantynopol: Konstantyna, założone w 330 n.e. poprzez cesarza Konstantyna Wielkiego.

Czy przydatne?

Definicja Konstantynopol

Co znaczy KONSTANTYNOPOL: dosł. miasto Konstantyna, założone w 330 n.e. poprzez cesarza Konstantyna Wielkiego nad Bosforem w miejscu dawnej kolonii gr. ( Bizancjum). Stało się stolicą całego imperium rzym., potem jego wsch. części, a w dalszym ciągu cesarstwa bizant. Wspaniały ośrodek kultury i sztuki ze słynną świątynią Hagia Sophia, miejsce soborów Kościoła. W 1204 w okresie czwartej krucjaty pozyskany i złupiony poprzez krzyżowców. Po zdobyciu poprzez Turków w 1453 przemianowany na Stambuł (Istanbul), do 1923 stolica państwa tur.; upadek K. stanowi jedną z dat uznawanych za granicę pomiędzy średniow. a czasami nowoż
Słownik Kaznodzieja:
Co znaczy duchowny zajmujący się wygłaszaniem kazań konstantynopol.
Słownik Komitet Obrony Robotników:
Co znaczy poprzez 14 osób, które ogłosiły Apel do społeczeństwa i władz PRL domagając się amnestii dla uczestników wydarzeń czerwcowych 1976, przywrócenia do pracy zwolnionych i ukarania winnych łamania prawa konstantynopol.
Słownik Kokanda:
Co znaczy emirat w Azji Środk. powstały w XVI w. na ruinach imperium Tamerlana. Szczyt rozkwitu osiągnął w XVIII w. W 1876 r. zlikwidowany poprzez Rosję, która zajęła jego ziemie. Dziś na terenie Uzbekistanu konstantynopol.

Czym jest Konstantynopol znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: