konstantynopol co to jest
Definicja Konstantynopol: Konstantyna, założone w 330 n.e. poprzez cesarza Konstantyna Wielkiego.

Czy przydatne?

Definicja Konstantynopol

Co znaczy KONSTANTYNOPOL: dosł. miasto Konstantyna, założone w 330 n.e. poprzez cesarza Konstantyna Wielkiego nad Bosforem w miejscu dawnej kolonii gr. ( Bizancjum). Stało się stolicą całego imperium rzym., potem jego wsch. części, a w dalszym ciągu cesarstwa bizant. Wspaniały ośrodek kultury i sztuki ze słynną świątynią Hagia Sophia, miejsce soborów Kościoła. W 1204 w okresie czwartej krucjaty pozyskany i złupiony poprzez krzyżowców. Po zdobyciu poprzez Turków w 1453 przemianowany na Stambuł (Istanbul), do 1923 stolica państwa tur.; upadek K. stanowi jedną z dat uznawanych za granicę pomiędzy średniow. a czasami nowoż
Słownik Konflikt Somalijski:
Co znaczy pomiędzy różnorodnymi skrzydłami opozycji, która w I 1991 obaliła dyktatora S. Barre. W celu przerwania krwawych walk wysłano korpus sił zbrojnych ONZ, który jednak wywołał zbrojny opór Somalijczyków konstantynopol.
Słownik Komuny Ludowe:
Co znaczy przyspieszenia budowy komunizmu w Chińskiej Republice Ludowej poprzez organizowanie w latach 50. wielkich wspólnot wiejskich, gdzie zlikwidowano indywidualną własność ziemi. Wprowadzono w nich konstantynopol.
Słownik Konfederacja Tyszowiecka:
Co znaczy zawiązana w okresie potopu , 29 XII 1655, w Tyszowcach (Zamojskie) poprzez hetmanów pol. S. Potockiego i S. Lanckorońskiego do walki ze Szwedami. Doprowadziła do konsolidacji oporu przeciw Szwedom konstantynopol.

Czym jest Konstantynopol znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: