kosowo co to jest
Definicja Kosowo: zach. Serbii. Teren związany z najwcześniejszymi dziejami państwa serbskiego. Po.

Czy przydatne?

Definicja Kosowo

Co znaczy KOSOWO: hist. kraina w pd.-zach. Serbii. Teren związany z najwcześniejszymi dziejami państwa serbskiego. Po 1389 w granicach Turcji. Od XVIII w. region intensywnie zasiedlany poprzez Albańczyków. Od wojen bałkańskich 1912/13 ponownie w granicach Serbii, od 1918 w królestwie Serbów, Chorwatów i Słoweńców, później Jugosławii. Po II wojnie świat. z racji na ludność albańską, która stanowiła już przewarzająca część mieszkańców, autonomiczny okręg Kosowo-Metohija. Po rozpadzie Jugosławii w pocz. lat 90. odebrano K. autonomię, co wywołało na początku masowe protesty ludności albańskiej, nareszcie walkę zbrojną o niepodległość. Wobec czystek etnicznych prowadzonych poprzez rząd Jugosławii w 1999 NATO podjęło militarną operację w Kosowie, która doprowadziła do zajęcia K. i usunięcia wojsk serb. K. pozostaje pod ochroną stacjonujących tam wojsk NATO. Opierając się na porozumienia pomiędzy rządem Federacyjnej Republiki Jugosławii i Międzynarodowymi Siłami Pokojowymi (KFOR) z 9 VI 1999 powołano na terenie Kosowa protektorat zarządzany w dalszym ciągu poprzez administrację ONZ-u. Ludność serbska (około10% populacji) w większości opuściła państwo w obawie przed odwetem ze strony Albańczyków. Zobacz także Operacja w Kosowie
Słownik Kaszmir:
Co znaczy pograniczu pakistańsko-ind., które od początku istnienia obu krajów jest obiektem sporu. W 1947 panujący tam maharadża przyłączył je do Indii, lecz około 80% ludności tej prowincji wyznaje islam i kosowo.
Słownik Kapitulacja III Rzeszy:
Co znaczy początku 7 V 1945 w kwaterze głównej gen. D. Eisenhowera w Reims, później 8 V 1945 w kwaterze gen. G. Żukowa w Berlinie, w obecności przedstawicieli USA, W. Brytanii i Francji. Działania wojenne kosowo.
Słownik Kodeks Hammurabiego:
Co znaczy zestaw praw, powstały z inicjatywy władcy Babilonii Hammurabiego, przed 1750 przed naszą erą, należący do najstarszych w świecie, oparty po części na zasadzie odwetu ( oko za oko kosowo.

Czym jest Kosowo znaczenie w Postać biografia K .

  • Dodano:
  • Autor: