panslawizm co to jest
Definicja panslawizm: wywodzący się z XIX w., stawiający sobie za cel zjednoczenie wszystkich.

Czy przydatne?

Definicja Panslawizm

Co znaczy PANSLAWIZM: ruch polit. wywodzący się z XIX w., stawiający sobie za cel zjednoczenie wszystkich Słowian; idee zjednoczenia Słowian w federacji narodów podejmowali demokraci i liberałowie czes., pol. i ros.; w Rosji ruch panslawistyczny (M. Pogodin, N. Danilewski), popierany poprzez władze carskie, zakładał panowanie nad światem słowiańskim; w latach 50. i 60. XIX w. popularne były teorie F. Duchińskiego odmawiające Rosjanom słow. rodowodu; panslawiści ros. z kolei uznawali Polaków za zdrajców idei słow. z racji na przyjęcie kultury ?Xac. i popieranie interesów polit. Zachodu. Zobacz także neoslawizm
Słownik Powstanie Wata Tylera:
Co znaczy z angielskiego: z 1381 wywołane wzrostem obciążeń podatkowych związanych z prowadzeniem wojny stuletniej. P.W.T. objęło pd.-wsch. Anglię (zajęto także Londyn). Agitowali na jego rzecz również panslawizm.
Słownik Partia Konserwatywna:
Co znaczy jedno z licznych ugrupowań prawicowych założone w 1992 poprzez A. Halla panslawizm.
Słownik Pakt Trzech:
Co znaczy Niemiec, Włoch i Japonii podpisane 27 IX 1940 celem wspólnych działań do powstania nowego porządku w Europie i Azji. W XI 1940 zmuszone zostały do przyłączenia się do tego bloku Węgry, Rumunia i panslawizm.

Czym jest panslawizm znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: