perykles co to jest
Definicja Perykles: ateński, wybitny mówca i wódz, naprawdę kierował krajem od 443 przed naszą erą.

Czy przydatne?

Definicja Perykles

Co znaczy PERYKLES: czołowy polityk ateński, wybitny mówca i wódz, naprawdę kierował krajem od 443 przed naszą erą (między innymi 16 razy pełnił urząd stratega). Wzmocnił demokrację ateńską wprowadzając wynagrodzenia dla członków Porady Pięciuset i sędziów. Zapewnił Atenom całkowite podporządkowanie Ateńskiego Związku Morskiego (między innymi przeniósł jego skarb do Aten). Rozwinął flotę, inicjował wspaniałe budownictwo na Akropolu. Za jego rządów nastąpił rozrost literatury, sztuki i edukacji ("złoty wiek Peryklesa")
Słownik Popławski Jan Ludwik:
Co znaczy ideolog ruchu nar.; w młodości związany z sekretnymi organizacjami spiskowymi działającymi w Warszawie w latach 70. XIX w.; 1893 z R. Dmowskim i Z. Balickim dokonał przewrotu w Lidze Polskiej perykles.
Słownik Pryncypat:
Co znaczy forma ustroju wczesnego cesarstwa, zapoczątkowana w 27 przed naszą erą poprzez Oktawiana Augusta, gdzie w ręku cesarza skupiały się wszystkie kluczowe urzędy i władza nad armią i zarząd prowincji perykles.
Słownik Pytia:
Co znaczy słynnej świątyni Apolla w Delfach kapłanka i wieszczka, udzielała przepowiedni ( wyrocznia) pozostając w odurzeniu i ekstazie wywołanej intensywnymi oparami ziół. Normalnie wypowiedzi P. zawierały perykles.

Czym jest Perykles znaczenie w Postać biografia P .

  • Dodano:
  • Autor: