aliteracja co to jest
Definicja ALITERACJA. Co oznacza samych głosek najpierw następnych wyrazów w wierszu albo prozie.

Czy przydatne?

Definicja ALITERACJA

Co znaczy ALITERACJA: Powtarzanie tych samych głosek najpierw następnych wyrazów w wierszu albo prozie. Aliteracja jest znana od antyku (Homer, Horacy, Wergiliusz), a w średniowieczu była wyróżnikiem literaturze angielskiej (Beowulf z VIII w.). Aliteracja może obejmować jedną linijkę (na przykład "Spal i Splącz Papier, Płomień, Popiół, Północ", S. Barańczak) albo cały utwór, na przykład Kołysanka (fragment) Barańczaka: ¦pij; w ciszy, w cieniu sinym śpij, śpij w ciepłym ciele nieba o siwej godzinie świtu, szarego świergotu sitowia. W prozie najsłynniejszym odpowiednikiem aliteracji może być zakończenie Finnegans Wake (1939) J. Joyce´a: "A way a Lone a Last a Loved a Long the" (w tłum. M. Słomczyńskiego: "O Stąd o Sama oStatnia o Słodka o Senna"). W pastiszu utworu Joyce´a, Finnegans Make Z. Fajfera i K. Bazarnik (1999), zdarzają się gigantyczne aliteracje: "później Potężnie Poturbowany Przeraźliwie Pijany Przeraźliwie Przerażony Poeta Pieczołowicie Próbuje Pozbierać Poprzez Praczki Porozrzucany Podarty Pognieciony Porażającej Powieści Pismoręk", co już stanowi mały tautogram. JP
Co znaczy ARCHAIZACJA:
Porównanie utworu pisanego współcześnie do dykcji literatury wieków dawnych. Taka stylizacja bazuje na doborze odpowiednich wyrazów (realia charakterystyczne dla języka danej epoki) albo konstrukcji aliteracja co znaczy.
Krzyżówka ANAGRAM:
Dlaczego utworzonych z tych samych liter. Słynny jest anagram KALIBAN - KANIBAL z Burzy Szekspira albo także INCEST - INSECT z Lolity W. Nabokova (incest - kazirodztwo, insekt - robak, przeciwieństwo aliteracja krzyżówka.
Co to jest ARCHAIZM:
Jak lepiej reprezentujący stan poprzedni zasobu leksykalnego danego języka w relacji do jego stanu późniejszego. Archaizmów nie używa się zwykle w mowie potocznej, a ich użycie zawsze postrzegane jest jako aliteracja co to jest.

Czym jest ALITERACJA znaczenie w Leksykon definicja literatura A .

  • Dodano:
  • Autor: