dekabryści co to jest
Definicja dekabryści: szlacheccy z 1 poł. XIX w. występujący przeciw samowładztwu carskiemu i.

Czy przydatne?

Definicja Dekabryści

Co znaczy DEKABRYŚCI: ros. rewolucjoniści szlacheccy z 1 poł. XIX w. występujący przeciw samowładztwu carskiemu i pańszczyźnie; gł. ośrodki to działające w Petersburgu Tow. Północne (opowiadało się za republiką) i Tow. Południowe w Tulczynie na Ukrainie, które opowiadało się za monarchią konstytucyjną; Tow. Południowe przygotowało projekt konstytucji (Prawda ruska) przyszłej Rosji; d. nie doceniali kwestii nar., gotowi byli jedynie do ustępstw w kwestii Polski; prowadzili rozmowy z pol. Tow. Patriotycznym w kwestii wspólnego wystąpienia zbrojnego; po Zgonu Aleksandra I, d. wywołali 25 (14) XII 1825 krwawo stłumione stworzenie w Petersburgu; pięciu przywódców powieszono (P. Pestel, P. Kachowski, M. Bestużew-Riumin, K. Rylejew i S. Murawjow-Apostoł), a kilkudziesięciu zesłano na Syberię
Słownik Dyck Anton Van:
Co znaczy wybitny rysownik flam. XVII w., ustępujący jedynie Rubensowi. Stworzył własny styl portretowy (Karol I na łowach dekabryści.
Słownik Dipisi:
Co znaczy z angielskiego: Displaced Persons - ustalenie osób, które wywiezione na roboty przymusowe do III Rzeszy w latach II wojny świat. nie wróciły do swych państw zaraz po zakończeniu wojny dekabryści.
Słownik Diesel Rudolf:
Co znaczy niem. inż. i wynalazca (w 1897) pierwszego silnika z zapłonem samoczynnym wykorzystującego olej napędowy dekabryści.

Czym jest dekabryści znaczenie w Postać biografia D .

  • Dodano:
  • Autor: