galicja co to jest
Definicja Galicja: Galicji i Lodomerii, nawiązująca do pretensji monarchów węgierskich do Halicza.

Czy przydatne?

Definicja Galicja

Co znaczy GALICJA: formalnie Królestwo Galicji i Lodomerii, nawiązująca do pretensji monarchów węgierskich do Halicza nazwa nadana zajętej poprzez Austrię w rozbiorach części Polski. Granice do 1846 zmienne. Początkowo prowadzono w niej politykę germanizacyjną i wykorzystywano konflikt szlachty z chłopstwem. Od 1869 nadano jej autonomię, co umożliwiło spolszczenie administracji i szkolnictwa i postęp kultury. Gospodarczo najmniej rozwinięty zabór. Zobacz także rabacja galicyjska, autonomia Galicji
Słownik Grzegorz I Wielki, Św.:
Co znaczy od 590 papież, tata Kościoła, jego twórczość (zwł. słynne Dialogi) była popularna w całym średniow., zreformował liturgię ( chorał gregoriański). Wysłał misjonarzy do Anglii (św. Augustyn galicja.
Słownik Gallikanizm:
Co znaczy kierunek dążący do autonomii Kościoła katol. we Francji datujący się od XIII w. Miał on poparcie królów franc., prowadził do konfliktów z papiestwem (zwł. za Filipa IV Pięknego galicja.
Słownik Gapon:
Co znaczy tajnej policji; za zgodą policji utworzył Stowarzyszenie Rosyjskich Robotników Fabrycznych Miasta Petersburga; 22 I 1905 zorganizował pochód pod Pałac Zimowy w celu wręczenia carowi petycji galicja.

Czym jest Galicja znaczenie w Postać biografia G .

  • Dodano:
  • Autor: